240 Ay Vade, 550 TL Taksit! TOKİ 11 İlde 1.169 Konutu Satışa Çıkardı!

Türkiye'de uygun fiyatlarla konut sahibi olmak artık serbest piyasada oldukça zor bir durum haline geldi. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından satışa çıkarılan konutlara büyük bir ilgi var. Peki şu anda TOKİ hangi illerde kaç TL taksitle konut satışı yapıyor?

240 Ay Vade, 550 TL Taksit! TOKİ 11 İlde 1.169 Konutu Satışa Çıkardı!

İnşaat maliyetlerinde meydana gelen yükselişler nedeniyle artık konut sahibi olmak isteyenlerin çok ciddi bir külfeti göze almaları gerekiyor. Dar gelirli vatandaşlar için ise konut sahibi olmanın tek yolu kaldı. O da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan konutların satışı ile olabiliyor. Sosyal konut projelerinden aralıklarla konutları satışa çıkarak TOKİ oldukça uygun fiyatlarla vatandaşları konut sahibi yapıyor.

TOKİ'DEN SATILIK UCUZ KONUTLAR

TOKİ'nin hangi ilde kaç konutu hangi şartlarla satacağı ise kurumun resmi internet sayfasından ilan ediliyor. Buna göre TOKİ şu anda farklı şehirlerde konut satışına devam ediyor. TOKİ konutlarının satışları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar satışa çıkarılan konutlara dair detayları araştırıyorlar.

HANGİ İLDE KAÇ TOKİ KONUTU SATILIYOR

TOKİ'den verilen bilgilere göre şu anda Van'da 60 adet, Tokat'ta 6 adet, Niğde'de 2 adet, Kırşehir'de 140 adet, Kocaeli'de 184 adet, Kırıkkale'de 446 adet, İstanbul'da 37 adet, Burdur'da 37 adet, Bolu'da 19 adet, Bitlis'te 13 adet ve Balıkesir'de 225 adet konut satışı yapılıyor.

240 AYA KADAR VADE

Alt gelir ve orta gelir grubunda yapılan bu satışlarda vatandaşlara çeşitli imkanlar sunuluyor. Projeden projeye değişmekle beraber vatandaşlar 120 ay, 180 ay ve 240 ay vade seçenekleri ile ev sahibi olabiliyorlar. Ayrıca peşinat olarak vatandaşlarda yüzde 10 ile yüzde 20 peşinat isteniyor. Bu peşinatlara göre azami vade süresi değebiliyor.

TOKİ KONUTLARI KAÇ TL

TOKİ'nin satışa çıkardığı konutların 2+1 ve 3+1 büyüklüğünde oldukları bildirildi. Büyüklüklerine, bulundukları şehre ve ilçeye, hangi katta olduğuna dair niteliklerle konut fiyatları değişiyor. Ancak TOKİ konutlarının ortalama 200 Bin TL ile 250 Bin TL arasında bir fiyata sahip oldukları biliniyor.

TOKİ KONUT TAKSİTLERİ NE KADAR

TOKİ'den taksitle konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar taksit şartlarını da öğrenmek istiyorlar. TOKİ'nin konut alımında 2+1 evlerde taksitlerin 550 TL'den, 3+1 evlerde ise taksitlerin 1.000 TL'den başladığı bildirildi.

TOKİ KONUT SATIN ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

TOKİ'den konut satın almak isteyenler başvurularını konutun bulunduğu ildeki Halkbank şubelerinden yapıyorlar. Alt gelir grubundan başvuru ücreti olarak 1.000 TL ve orta gelir grubu için de başvuru ücreti olarak 2.000 TL alınıyor.

SONRAKİ HABER