46 Yaş Altındakilere Memur Olma Fırsatı! KPSS'siz, En Az Lise Mezunu, Bir Özel Şartı Sağlamak Yeterli

Dışişleri Bakanlığı yayımladığı bir duyuru ile memur alımı yapacağını bildirdi. Bakanlık duyurusunda memur alımlarında KPSS şartı olmadığını, lise mezunu adayların başvuru yapabileceğini bildirdi.

Emlak İş İlanları 06.10.2021 - 17:44 06.10.2021 - 17:44 Mustafa KARAGÖZ

Dışişleri Bakanlığı farklı ülkelerde yer alan birimlerine memur alımı yapıyor. Bakanlık dış ülke temsilciliklerine yapılan alımlarda hem KPSS puan şartı istemiyor hemde yaş sınırını 46 olarak uyguluyor. Bu kapsamda bakanlıktan ekim ayı için yeni bir duyuru geldi. 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MEMUR ALIM İLANI

Bakanlığın resmi sitesinden ilan edilen duyuru kapsamında Dışişleri Bakanlığı sözleşmeli memur alımı yapacak. Türkmenistan için yayımlanan duyuru ile sekreter istihdamı sağlanacak. Dışişleri Bakanlığı alım yapılacak kadro, görevlendirme yapılacak şehir ve kontenjan bilgilerine dair şu açıklamada bulundu. 

"T.C. Aşkabat Büyükelçiliği’nde münhal bulunan 1 (bir) adet Sözleşmeli Sekreter pozisyonuna sınavla personel alınacaktır." Peki ilana kimler hangi şartlarla başvuru yapacaklar. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Öncelikle Dışişleri Bakanlığı yayımladığı duyurusunda, memur alım ilanına sadece Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceğini ilan etti.

İlan için en önemli şartlardan bir tanesi öğrenim şartı. Sözleşmeli sekreter kadrosu için adayların en az lise mezunu olması yeterli. İlana bu şart kapsamında önlisans ve lisans mezunu adaylar da başvuru yapabilecekler. 

Aşkabat Büyükelçiliğine sözleşmeli memur alımları için KPSS puanı gerekmiyor. 

Kurumun başvuru kılavuzunda ilan edilen diğer başvuru koşulları "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Sınav tarihi itibariyle 46 yaşından gün almamış olmak. Kamu haklarından yoksun bulunmamak. Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak. Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek." maddeleri ile açıklandı. 

Bilgisayar Kullanımı Şartı

İlana başvuruda bulunacak olan memur adayları başvurularını bilgisayar kullanabilmek şartıyla yapacaklar. Bilgisayar ve daktilo kullanımı memur alımı için ayırt edici özelliklerden biri. 

Özel Bir Tek Şart Var

Bakanlığın yabancı ülke birimlerinde görevlendirmek üzere yapılacak alımına başvuruda bulunacak adayları çok iyi derecede Rusça biliyor olmaları isteniyor. Ayrıca bakanlık duyurusunda (İngilizce ve iletişim kurabilecek seviyede Türkmence bilmenin tercih sebebi olduğunu açıkladı. 

İLANA BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR

İlana başvurular şahsen yada posta yoluyla yapılacak. Başvuru işlemleri 22 Ekim tarihine kadar devam edecek. Başvuruları kabul edilen adaylar 5 Kasım tarihinde e T.C. Aşkabat Büyükelçiliği’nde yazılı sınava katılacaklar. Sınav Türkçe Rusça dil bilgisi, Türkçe kompozisyon ve Matematik alanlarından olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@