4/D'li Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilim ve Maaş Zammı ile Tayin Hakkı

4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranı, yüzdelik dilim ile ek zam yapılması ve tayin hakkı verilip verilmeyeceği konusuna ilişkin son gelişmeleri haberimizde ele aldık.

GÜNDEM 23.12.2019 - 09:19 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranı, yüzdelik dilim ile ek zam yapılması ve tayin hakkı verilip verilmeyeceği konusuna ilişkin son gelişmeleri haberimizde ele aldık. Yüzbinlerce taşeron işçi işçi için düzenleme beklenen tayin, maaş zammı ve yüzdelik dilim konusu.

Kamu kurumlarında 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin amli ve sosyal haklar kapsamında yaşadıkları çok sayıda sprun bulunuyor. Bu sorunların en temelinde maaş zammı konusu geliyor. KHK kapsamında kadroya dahil edilen işçiler için Çalışma Bakanlığı uzun bir süre boyunca yüzde 4 zam verilmesine karar verdi. bu zam oranı hiç iyileştirilmedi. 4/D'Lİ İŞÇİLERİN EN TEMEL SORUNU ZAMKamu işçisi olan va kadroya dahil edilen 4/D işçileri için en önemli sorun maaş zammının bir hayli düşük olması. Özellikle 2018 yılı ikinci yarısı ve 2019 yılının ilk yarısında ekonomide yaşanan sancılı süreçte kendileri adına adım atılmasını sık sık talep eden işçilerin bu talepleri, çalıştıkları kurumlar tarafından kabul görmemişti. Sadece bazı belediyeler bu dönemde bünyesinde çalışan taşeron işçiler için adım attı. Bu konuda 2020 yılından ümitli olan taşeron işçiler yüzde 4'lük oranında ciddia anlamda iyilşeştirme bekliyorlar. Geçmiş yıllarda yaşanan düşük zam oranlarının telafi edilmesini talep eden işçilerin bir diğer beklentisi ise yüzdelik dilim ile ilgili. Bu konuda hükümetin tüm işçiler için ek zam sunması. TAŞERON İŞÇİLERE TAYİN HAKKISon dönemde bir mahkemenin bir taşeron işçi için tayin kararı vermesi işçileri umutlandırdı. 4/D'li kadrolu kamu işçisi olarak çalışan işçiler belirli koşullar altında da olsa tayin haklarının en kısa sürede verilmesini talep ediyorlar. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@