5 Milyon Öğrenciye KYK Müjdesi! KYK Borçlarına Yapılandırma Geliyor, Faizler Silinecek

Yaklaşık 5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren KYK borçlarına af konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından verilen müjde sonrasında çalışmalar başladı.

GÜNDEM 02.12.2019 - 10:20 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Yaklaşık 5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren KYK borçlarına af konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından verilen müjde sonrasında çalışmalar başladı. Peki, KYK borçları silinir mi, KYK borçlarına af mı yapılandırma mı gelecek?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan yeni çalışma açıklaması büyük heyacan yarattı. KYK  Borçlarına Af Gelecek Mi?Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama borcun tamamına değil faizine af getirilmesini kapsıyor. Devlet bu sayede milyonlarca kişiye barış elini uzatacak. 2020 yılında hayata geçirilecek olan yeni yasal düzenleme sayesinde KYK borcu ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödemeyen kişilere faizler nedeni ile borcu üçe katlanan öğrencilere faiz affı gelecek. KYK Borcu Faizi Silinecek, Kalan Borç Yapılandırma İle Taksitle Tahsil EdilecekKYK borcu nedeni ile haciz korkusu yaşayan öğrencilere yönelik olarak borç yapılandırma imkanı sunulacak. Yaklaşık büyüklüğü 7 milyar lira olarak açıklanan yeni paket ile beraber farklı alternatif çözümler üretilmeye çalışılacak. Ancak öne çıkan çözüm yolu olarak faizlerin yapılandırılması ya da silinmesi ve kalan borç için taksit sayısının arttırılması seçenekleri ağırlık kazanıyor. KYK Borçları Silinecek Mi?Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından yapılan "KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah" açıklaması heyecan yaratmıştı.  KYK mağduru 5 milyon öğrenci olduğu belirtilirken borcunu ödeyen öğrencilere haksızlık olmaması adına kesinlikle bir af çıkmayacağı yani borçların tamamen silinemeyeceği belirtiliyor. Bunun yerine öğrencilerin KYK borcu faizlerinin silinmesi planlanıyor. KYK Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılacak?KYK borçları için  "Borçlar nasıl yapılandırılacak? Faizler silinecek mi? Ana para duracak mı?" soruları üzerinde çalışmalar sürüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanları hem borcunu ödeyen öğrencileri hem de borçlarını ödemekte zorlanan öğrenileri mağdur etmeyecek bir formül üzerinde çalışıyor. Faizlerin düşürülmesi ya da tamamen silinmesi beklenirken ana paranın silinmesi ise borcunu ödeyen öğrencilere haksızlık olacağı için kesinlikle düşünülmüyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@