5. Yargı Paketi Son Dakika 2021: AK Parti 8 Ayrı Kanunda Değişiklik Yapacak 54 Maddelik Yasa Teklifini Meclise Sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 5. Yargı Paketi ile 8 ayrı kanunda değişiklik yapacak olan 54 maddelik yeni kanun teklifi meclise sunuldu.

Gündem 02.11.2021 - 16:00 02.11.2021 - 16:00 Gülcan Özer

Uzun süredir kamuoyu gündemi tarafından beklenen icra yolu ile zorla çocuk teslimi ile icra iflas kanunu düzenlemelerini içeren 5. yargı paketi AK Parti tarafından meclise sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal tarafından yapılan son dakika açıklaması ile toplamda 54 maddeden oluşan ve 8 ayrı kanunda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin meclise sunulduğu ilan edildi. 

İCRADAN SATILIK UCUZ EVLER VE İCRALIK ARAÇLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR! 

Başta bankalar olmak üzere son dönemde piyasa fiyatının çok daha altında sudan ucuz fiyatlarla satılan icralık mallar ve eşyalar için de yeni düzenleme 5. yargı paketi kapsamı içerisine alındı. Yapılan yasal düzenleme ile icralık olan malı için vatandaşada satış imkanı verildi. Yapılan düzenleme hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal “İcraya konu olan mezatlarda satılan işlemi kaldırıyoruz. Malın değerini koruyarak değer kaybını önlemeyi hedefliyoruz. Borçlu, hacizli malını kendi rıza ve ihtiyarı ile dilediği kişiye satabilecek” diyerek düzenleme hakkında detayları paylaştı. 

Yine çocukların zorla teslim edilmesi konusunda da yasal düzenleme yapılacağını belirten Ünal “Asıl düzenlemenin bizim için kıymetli olan tarafı, 1932’den beri uygulanan çocukların teslim alınmasına ilişkin usul. İcra sisteminden çıkarılacak çocuk koruma kapsamına alıyoruz” diyerek çocuk teslimi için de yeni düzenlemenin kapsam içerisine dahil edildiğini dile getirdi. Söz konusu kanun teklifi ilk olarak komisyonda görüşülecek ardından komisyondan geçirilmesinin ardından meclis gündemine gelecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@