5 Zincir Markete Savaş Açıldı: Perakende Yasası İle Bazı Ürünlere Satış Yasağı Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika gezisinde gündeme taşıdığı 5 zincir mağaza hakkında yeni bir son dakika iddiası daha gündeme taşındı. Bim, A-101, Şok, Migros, CarrefourSA yasak haberi...

Gündem 07.10.2021 - 14:04 07.10.2021 - 14:29 Gülcan Özer

Son dönemde gıda ürünlerine gelen zamlar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından zincir mağazalar hakkında çok konuşulacak açıklamalara imza atılmıştı. Erdoğan fahiş fiyat artışlarının nedeni olarak zincir mağazaları göstermişti. 

Yapılan açıklmama sonrasında adı geçen zincir mağazaların hisselerinde müdahale endişesi ile sert düşüşler yaşanmış, marketler yaşanan artışın kendilerinden değil enflasyondan kaynaklandığını savunmuştu. Süreçte zincir mağazalara müdahale amacı ile parekande yasası çıkarılacağı ilan edilmişti.

5 ZİNCİR MAĞAZAYA SATIŞ YASAĞI MI GELİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor" sözleri ile gündeme gelen zincir mağazalar ile hükümet arasındaki soğuk savaş devame diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında Ticaret Bakanlığı tarafından adı anılan zincir marektler hakkında denetimler başlatılırken meclisin açılması ile beraber Yeni Perakende Yasası Düzenlemesi bir kere daha gündeme gelmişti. 

Süreçte Tarım Kredi Kooperatifi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapılan açıklama ile Türkiye genelinde bin mağaza açılacağı belirtilmişti. Yine zincir mağazalar hakkında da pek çok düzenleme yapılacağı iddiası da gündeme taşınmıştı. Bu düzenleme kapsamında kırtasiye ve kozmetik ürünleri başta olmak üzere bazı ürünlerin satışlarına yasak getirileceği iddia edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLADIĞI 5 ZİNCİR MAĞAZA HANGİLERİ?

Amerika gezisi esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 5 büyük zincir mağaza BİM, A101, ŞOK, Carrefour ve Migros olarak sıralanıyor. Bu zincir mağazalar Türkiye genelinde hizmet veriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@