604 TL Taksitle Ev Sahibi Olabilirsiniz! TOKİ 2+1 Ve 3+1 Konutları İndirimle Satışa Çıkardı!

Emlak piyasasındaki yüksek fiyatlamadan dolayı ev sahibi olmayanlara TOKİ düşük fiyat ve kolay ödeme imkanı ile konut satışı yapıyor. TOKİ hangi şartlarda ev satışı yapıyor?

Toki 15.01.2022 - 19:39 15.01.2022 - 19:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut sahibi olmak her geçen gün daha da güç bir hale geliyor. Emlak piyasasında fiyat araştırması yapanlar yaşadıkları bölgelere göre değişmekle beraber 500 Bin TL'nin altında fiyatlarla satılan ev bulamıyorlar. Maaşlı çalışan bir vatandaşın bu evi almak için girmesi gereken borç tutarı gelirlerinin çok üzerinde oluyor. Bundan dolayı da bu vatandaşlar ev sahibi olma yönündeki taleplerini ertelemek zorunda kalıyorlar.

TOKİ HER GÜN BİR BAŞKA FIRSAT AÇIKLIYOR

Vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ev satın almaları konusunda destekleyen kurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) oldu. TOKİ tarafından bugüne kadar Türkiye genelinde çok sayıda konut projesi yapılıp evler vatandaşlara teslim edildi. Bir yandan da TOKİ mevcut projelerin tamamlanma sürecini yönetirken diğer taraftan yeni konut projelerinin hazırlıklarını tamalayıp onları devreye alıyor. TOKİ satış aşamasına gelen projelerdeki konutları ise düzensiz bir sıralamayla satışa çıkarıyor. 

TOKİ'den ev satın almak isteyenler TOKİ'nin konut satış ilanlarını yakından takip etmeleri gerekiyor. TOKİ'nin resmi internet sitesinden yayınlanan konut satış ilanları ile vatandaşlar yaladıkları illerde konut satışlarına dair bilgiler edinebiliyorlar. Şu anda TOKİ tarafından farklı illerde konut satışı yapılıyor. Bu konut satışlarına ilgi gösteren vatandaşlar başvurularını yapıp ev sahibi olmaları için sürecibaşlatabiliyorlar.

TOKİ 20 YIL VADELİ KONUT SATIYOR

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenlere oldukça uygun mali koşullar sağlanıyor. Öncelikle vatandaşların konut kredisi çekip yüksek faizler altında ezilmelerine gerek kalmıyor. Konut kredisi çekmeden TOKİ'den ev sahibi olunabiliyor. Ayrıca TOKİ'nin satışa çıkardığı konutların fiyatları emsallerine göre oldukça düşük oluyor. Emlak piyasasında aynı konutların muadilleri en az yüzde 30-40 daha fazla fiyata satılıyor. Bu başlı başına bir avantaj oluyor. Bu imkanların yanına TOKİ'nin vatandaşlara sağladığı vade imkanı da eklenince ev sahibi olmak oldukça kolay bir hale geliyor. Vatandaşlar belirli miktarda peşinat ödemesi yapıp 120 ay, 180 ay, 240 ay gibi vade fırsatlarından yararlanabiliyorlar.

TOKİ KONYA TAKSİTLİ KONUT SATIŞLARI

TOKİ tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Konya'nın Beyşehir ilçesinde Küçükavşar Mahallesi'nde bulunan konut projesinde 31 adet 2+1 konut, 20 adet 3+1 konut satışa çıkarıldı. Kuralı satış yöntemi ile yapılacak olan bu satış için TOKİ  24-28 Ocak tarihleri arasında başvuru alacak. 

toki konya konut satışı 1

TOKİ'nin satışa çıkardığı bu konutlar için maliyetler de belli oldu. Buna göre 2+1 konutların için 185 Bin TL ile 234 Bin TL, 3+1 konutlar için 22 Bin TL ile 271 Bin TL arasında fiyat belirlendi.Yüzde 10 peşinat ödemesi yapan vatandaşlara 180 ay vade imkanı verileceği bildirildi. Vatandaşlar bu projeden konut satın almak istemeleri halinde taksitleri 2+1 evler için 928 TL'den, 3+1 evler için 1.111 TL'den başlayacak.

TOKİ'nin Konya'da konut satışı yaptığı bir diğer ilçe Hüyük ilçesi oldu. Bu ilçede yapılan TOKİ projesinde 11 adet 2+1 konut satışa çıkarıldı. Bu konutlar için de maliyet bilgileri kamuoyuna açıklandı. 

toki konya konut satışı 2

TOKİ tarafından yapılan maliyet açıklamasına göre sözü geçen projede 2+1 evler için 181 Bin TL ile 208 Bin TL arasında fiyat belirlendi. Yüzde 12 peşinat ödemesi yapanlara 180 ay ve yüzde 20 peşinat ödemesi yapanlara 240 ay vade imkanı verileceği bildirildi. Bu konutları satın almak isteyeceklerin ödemeleri gereken taksit tutarının 604 TL'den başlayacağı açıklandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@