750 Bin TL'lik Otomobili 280 Bin TL'ye Satın Aldılar! Açıklama Yapıldı!

Belediyelere otomobil alımlarında genellikle yüksek fiyatlar kamuoyunda gündeme gelirken Rize'nin Çayeli Belediyesi'nde 750 Bin TL'lik aracın 280 Bin TL'ye alınması dikkat çekti.

750 Bin TL'lik Otomobili 280 Bin TL'ye Satın Aldılar! Açıklama Yapıldı!

Türkiye'de belediyelere çeşitli imkanlar tanınıyor. Bazı belediyeler bu imkanları kullanarak özellikle araç alımlarında çok ciddi indirimler elde edebiliyorlar. Bu konuda son örnek ise Rize'nin Çayeli Belediyesi'nde yaşandı.

750BİN TL'LİK ARACI 280 BİN TL'YE SATIN ALDILAR

Rize Çayeli Belediyesi'ne bir süre önce piyasa değeri 750 Bin TL olan bir otomobil satın alındı. Bu otomobilin lüks olduğu iddiasıyla Çayeli Belediyesi'ne yoğun eleştiriler yapıldı. İşin aslı ise bir süre sonra ortaya çıktı. Belediyenin itfaiye teşkilatında kullanılmak üzere 750 Bin TL'lik otomobil KDV, ÖTV ve MTV'den muaf tutularak 280 Bin TL'ye satın alındı. Otomobilin önüne ise belediye yetkilileri “itfaiye öncü aracı” yazarak belediye önüne park ettiler. Belediye görevlileri bir süre sonra ise aracı temsil ve ağırlamada kullanmak üzere hazırladılar.

MAKAM ARACIM YOK

Araç satın alımı hakkında konuşan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, “Benim makam aracım yok. Görev sürem boyunca şantiye şefinin otomobilini kullandım. Gittiğim çoğu yerde belediyeyi bununla mı temsil ediyorsun diyerek beni eleştirdiler. Belediyemizin önemli bir boç yükü varken bütçemizi bu konuda kullanmak istemedik. Devletimiz tarafından belediyemize gönderilen 750 Bin TL'lik hibe para ile bir ekskavatör ve bir de itfaiye öncü aracı satın aldık. İtfaiye öncü aracını belediyenin kamu hizmetlerini görecek makam aracı olarak kullanmayı temin ettik.” dedi.

ÖTV, MTV, KDV ÖDEMEDİK

İtfaiye öncü aracının çok düşük maliyetle satın alındığını söyleyen Başkan Çiftçi, “750 Bin TL'lik aracı 280 Bin TL ödeyerek satın aldık. ÖTV, MTV ve KDV gibi vergileri ödemiyoruz. Bunlar olmadığı için oldukça uygun bir fiyata malettik. Bize vergi kaçırdığımız yönünde eleştiriler de var. Devlet bize 650 Bin TL hibe para göndermiş. Bunu vergi olarak devlete geri vermenin mantıklı bir tarafı yok. İtfaiye öncü aracı alarak vergisiz otomobil satın alma hakkımız var. Bunda illegal bir durum yok. Üzerine yazılı o yazı kalacak ama temsil ve ağırlamada kullanılacak.” şeklinde konuştu.