Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, Covid-19 izinleri ne zaman bitecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açık cezaevi izinleriyle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, son tarih ne zaman? İşte açıklama.

Gündem 23.05.2022 - 20:21 23.05.2022 - 20:21 Büşra Uluşen

Bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında ekran karşısına geçerek Kabine'de alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde sıkça gündeme gelen açık cezaevi izinlerine ilişkin önemli bir açıklama yaptı. 

Nisan 2020 tarihinde Covid-19 pandemisi nedeniyle açık cezaevindeki yaklaşık 200 bin mahkum denetimli serbestlik ile dışarı salınmıştı. Covid-19 izni daha önce 12 kez uzatılmıştı ancak bu kez 31 Mayıs'ta sona erecek izin süresiyle ilgili bir açıklama yapılmamıştı. 

Binlerce mahkum ve yakınları çıkacak karara odaklanmışken, beklenen haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. 

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, ne zamana kadar uzatıldı? 

Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açık cezaevlerinde 31 Mayıs'ta sona eren Covid 19 izinlerini 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. 

Daha önce bu konuda adım atılacağı ön görülmüş ve konu AK Parti MKYK toplantısında gündeme getirilmişti. Karar sonrasında yaklaşık 200 bin mahkum, cezaevine geri dönmeyeceği için büyük mutluluk yaşarken, daha önce 2'şey ay halinde uzatılan Covid-19 izinleri tam 14 ay birden uzatılmış oldu. 

Denetimli serbestlik ile 2020 yılında dışarı çıkma hakkı kazanan mahkumlar, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar cezaevlerine geri dönmeyecek. Daha önce izin ile dışarı çıkan mahkumların yeni aile kurduğu, işe girdiği ve hayatını düzene soktuğu gibi gerekçeler nedeniyle cezaevi izninin uzatılması talep edilmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@