Açık Cezaevlerinde Covid-19 İzinleri Uzatılıyor! TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi

Açık cezaevlerindeki hükümlülerin Covid-19 izinlerinin uzatılmasına ilişkin madde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. İzinler ne zamana kadar uzatılacak? Haberimizde.

Gündem 26.05.2022 - 08:53 26.05.2022 - 08:53 Gülşah Konuk Akın

Açık cezaevlerinde bulunan hükümlülerin Covid-19 tedbirleri kapsamında izinleri 31 Mayıs 2022 tarihinde sonra erecekti. Geçtiğimiz günlerde yapılan Kabime Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan izinlerin uzatılacağını açıklamıştı. İzinlerin uzatılmasına ilişkin madde, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Böylece mahkumların izin süreleri uzatılacak. TBMM Genel Kurulu'nda  Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin görüşmeler ise devam ediyor. 

31 TEMMUZ 2023 TARİHİNE KADAR UZATILACAK

açık-cezaevi-izinleri-uzatılıyor

Açık cezaevi izinlerinin görüşülmesinde siyasi partilerin ortak imzası ile sunulan önerge teklifine, açık cezaevlerinde bulunan hükümlülerin 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek Cov,d-19 tedbirleri kapsamındaki izin sürelerinin uzatılmasına ilişkin madde ihdas edildi. Kabul edilen maddeye göre; Covid-19 salgınının Türkiye'de görülmesi nedenitle açık ceza infaz kurumlarında olanlar ile kapalı ceza infaz kurumlarında olu açık ceza infaz kurumlarına geçmeye hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik ile cezasının infazına karar verilen hükümlüler, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar izinli sayılacak. Düzenlemeden önce izinler 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecekti.

19 KEZ UZATILABİLECEK

Alınan karar ile 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılan açık cezaevi izinleri, salgının devam etmesi durumunda Sağlık Bakanlığı'ndan salgına ilişkin yapılacak öneriler neticesinde Adalet Bakanlığı tarafından uzatılabilecek. İzinlerin uzatılması işlemi her uzatma kararında 2 ayı geçmemek üzere 19 kez yapılabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@