AFAD Kandilli Son Dakika Deprem Haberi! Akdeniz 5 Şiddetinde Sallandı, Muğla Datça Sarsıntıdan Etkilendi!

Son dönemlerde sık sık depremlerin meydana gelmesi ile dikkat çeken Akdeniz'de yeni bir deprem oldu. Gerçekleşen depremin Muğla'nın Datça ilçesinde de hissedildiği bildirildi.

Gündem 26.12.2021 - 18:57 26.12.2021 - 18:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye'yi etkileyen yeni bir deprem haberi daha gündeme bomba gibi düştü. Hem AFAD Deprem Dairesi hem de Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan don dakika açıklamalarına göre Akdeniz açıklarında bir deprem meydana geldi. Her iki kurumun yaptığı bilgilendirmelerde bazı farklılıklar olduğu dikkatlerden kaçmadı.

AFAD DEPREM DAİRESİ SON DAKİKA DEPREM AÇIKLAMASI

AFAD Deprem Dairesi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre saat 18:15'te Akdeniz açıklarında bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Muğla'nın Datça ilçesine 207 km uzaklıkta bulunduğu belirtilirken Yunanistan Lasithİ'ye yakınlığı ile 50 km olarak bldirildi. Depremin 4.9 şiddetinde gerçekleştiği açıklanırken derinliği ise 36 km olarak duyuruldu.

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DAKİKA DEPREM AÇIKLAMASI

Kandilli rasathanesi tarafından yapılan açıklamada ise AFAD Deprem Dairesi'den farklı bilgiler yer aldı. Buna göre deprem Akdeniz'de Girit Adası açıklarında meydana geldi. Depremin şiddeti 5.1 olarak açıklanırken derinliğinin ise 5 km olduğu duyuruldu. 

kandilli deprem bildirimi

DEPREM CAN VE MAL KAYBINA NEDEN OLDU MU?

Gerçekleşen deprem Türkiye'de Muğla'nın Datça ilçesinde oldukça şiddetli hissedildi. Ancak şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı olduğuna dair bildirim yapılmadı. Resmi kurumlar hazır halde olası bir bildirimde harekete geçecek şekilde beklerlerken depremin Yunanistan'da çok daha şiddetli hissedildiği belirtildi.

AFAD VE KANDİLLİ NEDEN FARKLI BİLGİLER AÇIKLADILAR

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nin gerçekleşen deprem ile alakalı olarak neden farklı bilgiler açıkladığı merak ediliyor. Bu konu tamamen ölçüm sistemlerinden kaynaklanıyor. Bu küçük farklılıklar nedeniyle uzmanlar her iki kurumun da bilgilerinin yanlış olduklarını söylemenin doğru olmadığını belirttiler. Deprem uzmanları küçük hata paylarının her sistemde olabileceğini ama her iki kurumun da deprem ölçümünde oldukça yetkin oldukları değerlendirmesinde bulundular.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@