AFAD VE Meteoroloji'den Peş Peşe Uyarılar Geldi! Sel, Kuvvetli Sağanak Yağış, Su Baskını, Dolu, Yıldırım Uyarısı Yapılan İller Açıklandı

Türkiye küresel ısınmanın etkisi ile mevsim dışı hava durumları yaşamaya devam ediyor. Haziran ayının ortasına gelinmesine rağmen sağanak yağış ve sel felaketleri yaşanmaya devam ederken hem Meteoroloji Genel Müdürlüğü hem de AFAD tarafından peş peşe son dakika uyarısı yapıldı, sarı alarm verildi. Bugün hava nasıl , meteorolojik uyarılar var mı, yağmur yağacak mı, sağanak yağış uyarısı ve sel baskını uyarıları yapılan iller hangileri?

GÜNDEM 12.06.2021 - 12:40 12.06.2021 - 12:40

Hafta sonu hava durumu raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile çok sayıda ilde bugün havanın yağışlı olacağı açıklanırken yine bazı illere kuvvetli sağanak yağış uyarısı ve sel baskını uyarıları yapıldı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü sarı alarm verdi. 

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI YAPTI, AFAD SEL BASKINLARI İÇİN ALARM VERDİ! 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlük hava durumu tahmin raporu ile kuvvetli sağanak yağış beklenen illeri ilan etti. Belirlenen illerde kuvvetli sağanak yağış nedeni ile sel baskını, yıldırım, dolu ve ulaşımda akşamalar gibi olumsuzluklara karşı önlem alınması istendi. Meteoroljik Uyarılar başlığı ile yapılan açıklamalarda yurdun iç bölümleri ile Doğu Akdeniz ve Trakya bölgeleri için önlem alınması istendi. 

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, ülke genelinde mevsim normalleri civarı ve yer yer altında seyredeceği tahmin edilirken bugün öğle saatlerinden itibaren Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Bolu, Karabük, Kastamonu ve çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak yağış beklendiği uyarısı yapıldı. Gök gürültülü sağanak yağış nedeni ile söz konusu illerde sel, su baskını yıldırım, dolu yağışı ve yağış esnasında kuvvetli rüzgar oluşabileceği belirtildi. 

Yine Trakya bölgesinde yer alan Edirne, Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın iç kesimleri ile Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş'ın güney batısı ile Osmaniye, Adana'nın kuzeyinde de kuvvetli sağanak yağış ve yerel gök gürültülü sağanak yağış nedeni ile önlem alınması istendi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@