Afgan Mülteci Alınacak Mı? İngilizlerin Açıklaması Sonrası AK Parti'den İlk Açıklama

Afganistan'da yaşanan savaş ve yönetim değişikliği yüz binlerce insanın ülkesinden kaçmasına neden oldu. İlk hedefleri Türkiye olan mülteciler için ise AK Parti'den açıklama geldi.

Afgan Mülteci Alınacak Mı? İngilizlerin Açıklaması Sonrası AK Parti'den İlk Açıklama

Afgan mültecilerin durumuna ilişkin İngiliz Savunma Bakanı, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci kampları planlıyoruz ifadesini kullanmıştı. Bu açıklamanın ardından AK Parti'den mültecilere ilişkin ilk açıklama geldi.

AK PARTİ'DEN MÜLTECİ AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik hem sınır dışında yaşanan olaylar hemde Afganistan başlıklarına dair açıklamalarda bulundu. Çelik son dönemlerin en önemli gündem maddesi olan göç sorununa ilişkin batılı ülkelerden gelen açıklamaları ele aldı. Kullanılan bazı ifadelere tepki gösteren AK Parti Sözcüsü, Türkiye'nin bir mülteci için bile yeri olmadığını söyledi.

Konuşmasının başında Afganistan için kapsayıcı bir yönetim kurulmasını istediklerini ifade eden Ömer Çelik, insan haklarına kadın haklarına riayet edilmesi gerektiğini söyledi. Afgan halkının yalnız kalmaması gerektiğinin altını çizen Çelik göç sorununa dair ise Türkiye'nin atacağı adımları aktardı.

Türkiye'nin yol geçen hanı olmadığını söyleyen AK Parti Sözcüsü Çelik "Ölümden kaçıp ülkemize sığınmış insanlara karşı ırkçı bir yaklaşımın ortaya konulmaması gerekir. Bazılarının küçük oy hesaplarıyla bunu yaptığını görüyoruz. Bir takım devletlerden açıklama yapılıyor. ‘Türkiye’ye daha fazla maddi yardımda bulunalım.’ Bütün bunlar saygısızlıktır, Türkiye’nin bir mülteci daha alacak; bu yükü kaldıracak kapasitesi yoktur. Bu siyasetçiler bilsinler, Türkiye bir göçmen kampı değildir, burası yol geçen hanı da değildir. Türkiye’ye sormadan yapılan açıklamaların hepsi yok hükmündedir." ifadelerini kullandı.

Çelik konuşmasında ayrıca 2021 yılı içerisinde güney sınırlarından 160 bin doğu sınırlarından da 90 binb göçmenin girişlerinin engellendiğini duyurdu.