Aileler Dikkat! Okullarda Rastgele Öğrenci Seçilerek PCR Testi Taraması Yapılacak!

Yüz yüze eğitime başlanması ile beraber okullarda koronavirüs salgını için PCR testi taraması bugün itibari ile resmen başlıyor. Peki, test zorunlu mu, veli izni aranacak mı?

Gündem 13.09.2021 - 08:45 13.09.2021 - 08:49 Gülcan Özer

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs salgını ile mücadele için tüm önlemler alınmaya devam ederken yaşanan süreçte aşılamanın artması ile beraber 1,5 senelik aranın ardından yüz yüze eğitime dönüş yapılmıştı. Mu varyantının Türkiye'de de görülmesi ve sonbaharın gelmesi ile vaka sayılarında yaşanan artış velileleri endişelendirirken Milil Eğitim Bakanı Mahmut Özer "okullar en güvenilir yerler" açıklamasını yaptı. 

Bazı okullarda pozitif Covid-19 testi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından okullarda salgının seyrini gözlemleyebilmek ve takip edebilmek adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile düzenli olarak PCR testi yapılacağı ilan edilmişti. Test rastgele seçilecek öğrenciler üzerinde yapılacak. Peki, öğrencilere PCR testi zorunlu mu, veli izni alınacak mı, hangi okullarda yapılacak, anaokulu ve ilkokullarda PCR testi olacak mı?

ÖĞRENCİLERE PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan İç Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Mustafa Çetiner PCR testi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Velilerin izni ve rızası olmaksızın hiçbir öğrenciden PCR testi alınmayacağını belirten Çetiner yapılacak testlerin yüz yüze eğitimin devam etmesi için zorunlu olduğunun altını çizdi. 

okullarda-pcr-testi

Çetiner süreç hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Çocuklar yetişkinlere göre çok daha fazla oranda bulgusuz seyrediyorlar ve hastalığı yayma riskleri var. Bu anlamda gizli vakaları tespit edebilmek anlamında bu PCR testleri çok önemli. Bir anlamda bunu yapmak gerekiyor eğitimin devamlığınını kesintisiz sürebilmesini hedefliyorsak bu tür önlemleri almak zorundayız" diyerek ailelere testleri yaptırmalarını önermedi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 13 Eylül 2021 Pazartesi günü itibari ile okullarda rastgele seçilecek çocuklara PCR testi yapılacağı duyurulmuştu.Bu sayede koronavirüs salgınının okullarda ki yayılımı ve seyri takip edilirken yüz yüze eğitim için de rota belirlenecek. Vakaların artması durumunda sınıfların bölünmesi, ders saatlerinin düşürülmesi, ders saatlerinin kısaltılması, hibrit eğitime geçilmesi gibi alternatif modeller üzerinde planlama yapılacak.

fahrettin-koca-pcr-testi-açıklaması

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA OKULLARDA PCR TESTİ AÇIKLAMASI! 

Sosyal medya hesabı üzerinden velilere yönelik açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca belirtisiz vaka yaygınlığını anlamak amacı ile uygulamanın başlatıldığını ve veli izni olmadan test yapılmayacağını duyurmuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@