AK Parti Masasında Yer Alan Dosya! AK Parti ve Cumhur İttifakının Oy Oranı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ araştırma şirketlerinin ilan ettiği oy oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dağ manipülasyon yapıldığını söyleyerek AK Parti'nin gerçek oy oranını açıkladı.

Gündem 19.09.2021 - 16:59 19.09.2021 - 17:00 Mustafa KARAGÖZ

Araştırma şirketleri tarafından ilan edilen anket sonuçlarına dair AK Parti'den açıklama geldi. Farklı farklı şirketlerin kısa süreli aralıklarla ilan ettikleri oy oranları dağılımında son olarak bir şirket AK Parti'nin oy oranını yüzde 32 açıklamıştı. 

AK PARTİ'DEN OY ORANLARINA DAİR AÇIKLAMA GELDİ

Araştırma şirketlerinin AK Parti ve MHP'nin oylarına dair öngörülerine ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ bazı değerlendirmelerde bulundu. Hamza Dağ yaptığı konuşmasında hem Cumhur İttifakının oy oranını hemde AK Parti'nin oy oranlarına dair konuştu. 

Hamza Dağ konuya dair açıklamalarının başında araştırma şirketlerinin ilan ettiği sonuçları eleştirdi. 

Dağ bir gazeteci tarafından sorulan "AK Parti eski desteğini kaybetti mi? Oylarınızda bir gerileme olduğunu gözlemliyor musunuz?" sorusuna verdiği yanıtında, Ar Ge Başkanlığı döneminde hiç duymadığı araştırma şirketlerinin son bir yılda peydahlandığını söyledi. İlan edilen anket sonuçlarını tam bir manipülasyon olarak nitelendiren Hamza Dağ, ellerinde ki verileri bildiklerini söyledi. 

AK PARTİ MASASINDA YER ALAN OY ORANI

Dağ AK Parti'nin şuan ki oy oranına ilişkin paylaştığı verilerde yüzde 41 ile yüzde 42 oranı üzerinde durarak şu ifadeleri kullandı. 

"Tüm seçmenin üzerinden bir değerlendirme yaptığınızda AK Parti 32 diyorsunuz. CHP 15 veya 16. Bunu geçerli oylar üzerinden ve kararsızları dağıttığınızda yine 41, 42 yapıyor. Ben araştırmalara baktığımda yine oran aynı noktalara geliyor. Biz 42 almıştık 2018'de. Cumhurbaşkanımız 53 almıştı. Biz bunun 40, 41, 42 civarında gittiğini görüyoruz."

Oyların düştüğüne dair iddialara ise Dağ, düşme dendiğinde birinci partinin değişmesi lazım hangi araştırma şirketinin birinci değiştiğini söyledi. 

CUMHUR İTTİFAKININ OY ORANI

Hamza Dağ Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında Cumhur İttifakının oy oranına dair ise "En fazla 3, 4 puan gerileme oldu. 38'in altına hiç inmedi. Şu anda 40, 41 civarında. Cumhur İttifakı şu anda 50'nin üzerinde. Hedefimiz 2018 seçimlerinden daha fazla oyla ipi göğüslemek." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@