AK Parti Son Dönemlerde İlk Defa Bu Orana Çıktı! Partilerin Son Anket Sonuçları Açıklandı

Areda Survey çok uzun zamandan sonra anket araştırması sonuçlarını paylaştı. Ekonomik gelişmelerden sonra gerçekleştirilen anket araştırması sonuçları birçok firmanın tersi yönde çıktı. İşte o oranlar

Gündem 19.01.2022 - 11:48 19.01.2022 - 11:49 Mustafa Karagöz

Partilerin oy oranları gündemden düşmüyor. Siyasi gündem kadar hem yurtdışı gelişmeler hemde ekonomik hamleler; anket sonuçlarına göre siyasi partilerin oy oranlarının sürekli inişli çıkışlı bir grafik sergilemesine neden oluyor. Bu kapsamda son gerçekleştirilen anket araştırması Areda Survey tarafından oldu. Çok uzun zamandır anket araştırması sonucu paylaşmayan şirket partilerin 2022 oy oranlarını tahmin etti. 

PARTİLERİN 2022 OY ORANLARINI ARAŞTIRDI

Areda Survey tarafınbdan gerçekleştirilen anket araştırması 2021 yılı sonunda ve 2022 yılı başonda tamamlandı. Türkiye genelinde geniş bir katılımcı ağıyla gerçekleştirilen anket araştırmasında en yüksek oy AK Parti'nin oldu. Son dönemlerde birçok araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen anket araştırmalarında AK Parti'nin oy oranı yüzde 32 ile yüzde 37 bandı arasında gösteriliyordu. Survey Araştırmasında ise bu oran yüzde 39 bandına çıktı. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin oy oranı ise son seçimlerde aldığı oy oranıyla paralel seviyede gerçekleşti. CHP'nin oy oranı yüzde 25 bandında tahmin edildi. İYİ Parti'nin ise seçimlerde yüzde 12 bandında bir oy olacağı öngörülürken ankette HDP'nin yüzde 9.2, MHP'nin ise yüzde 8.9 bandında bir oyu olduğu görüldü. 

survey anket araştırma

Ankete katılım hakkında bilgi veren firma ankete 2 bin kişinin katıldığını duyurdu. Katılımcıların yüzde 22'si İstanbul, yüzde 9.4'ü Ankaara ve yüzde 7.2'si ise İzmir'den oldu. Diğer katılımcılar ise farklı şehirlerden oy tercihlerini açıkladılar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@