Altında Kritik Viraj! FED Kasım Toplantısı 2021 Sonrası Altın Fiyatları O Saatte Uçacak Mı, Çakılacak Mı?

Altın fiyatları için nefesler tutuldu, gözler FED Kasım toplantısı 2021 ve sonrasında yapılacak olan açıklamalara çevrildi. FED Başkanı Powel konuşması sonrası altın fiyatları çakılacak ya da uçacak!

Gündem 02.11.2021 - 08:47 02.11.2021 - 08:48 Gülcan Özer

Tüm dünyada ekomide yaşanan dalgalanmalar ve beklenmedik hareketlenmeler ile son derece sert fiyatlamalar yaşayan altın fiyatları kritik viraja yaklaştı. Yatırımcıların artık daha sıkı para politikası izlemesi, Merkez Bankaları tarafından politika faiz artırımlarının yapılmaya başlanması ile beraber gözler FED Kasım toplantısı ile sonrasında Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından yapılacak açıklamalara çevrildi. 

FED'in yükselen enflasyon rakamları sonrasında takınacağı tavır ve izleyeceği para politikası dolar kuru ve altın fiyatları için yön belirleyici olacak. Uzun zamandır altın fiyatlarının üzerinde giyotin gibi sallanan varlık alımları ile FED'in vereceği şahin ya da güvercin mesajlar piyasalarda yanıt bulacak, altın fiyatları bu karara göre kendisine bir yön çizecek. Ancak ekonomistlerin ortak görüşü altında karar ne olursa olsun çok hızlı düşüş ya da çıkış yaşanacağı yönünde. 

FED KASIM TOPLANTISI SONRASI ALTIN FİYATLARI YA UÇACAK, YA ÇAKILACAK! 

FED tarafından Eylül ayında gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarında varlık alımlarının kademeli olarak azaltılmasına Kasım veya Aralık ortasında başlanabileceği mesajı satır aralarına yerleştirilmişti. FED üyelerinin büyük bir bölümü varlık alımlarının azaltılması yönünde konulan hedeflerde kayda değer ölçüde ilerlemenin yakında sağlanacağı yönünde ortak paydada birleşirken tahvil alımlarının finansal risk baskısı yarattığı görüşü hakim olmuştu. 

FED tarafından açıklanacak olan varlık alımlarının azaltılacağı kararı faizsiz varlık olması nedeni ile altın fiyatları üzerinde baskı oluştururken enflasyon ve büyüme ile ilglii yaşanan endişeler ise altın fiyatlarını destekleyen dayanak noktaları olarak öne çıkıyor.

2 kasım altın fyiatları

2 KASIM 2021 FED FAİZ KARARI ÖNCESİ ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Altın fiyatlarında son durum yakından takip edilirken gram altın yeni güne 550 TL seviyesinden çeyrek altın fiyatı ise 875 TL alış ve 900 TL satış seviyesi ile başladı. Piyasalar FED tarafından açıklanacak güvercin mesajları fiyatlamaya başladı. 

FED KASIM TOPLANTISI 2021 NE ZAMAN, FED KASIM AYI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Nefesler tutuldu, FED Kasım ayı faiz kararı beklenmeye başlandı. FED Kasım toplantısı 2-3 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Alınacak olan faiz kararı ise FED Başkanı Powell tarafından 3 Kasım 2021 tarihinde TSİ ile saat 21:00'de ilan edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@