Amerika Zorunlu Aşı Kararı Almıştı, Mahkeme Tüm Dünya İçin Emsal Karar Açıkladı!

Amerika'da öğretmenlere ve okul çalışanlarına getirilen zorunlu aşı uygulaması hakkında ABD 2. Bölge Temyiz Mahkemesi emsal karar açıkladı! Aşı zorunlu olabilir mi, aşı zorunluluğu yasal mı?

Gündem 26.09.2021 - 11:15 26.09.2021 - 11:20 Gülcan Özer

Amerika'nın New York kentinde öğretmenlere ve okullarda çalışan kişilere getirilen aşı zorunluluğu hakkında ABD 2. Bölge Temyiz Mahkemesi tarafından emsal karar açıklandı. Tüm dünyada tartışılan zorunlu aşı uygulaması hakkında verilen karar diğer ülkelerde de emsal olarak kullanılabileceği için büyük önem taşıyor. 

Koronavirüs salgını Delta ve Mu Varyantı gibi yeni varyantlarla halen dünyanın üzerinde etkisini sürdürmeye devam ederken salgınla mücadelede en etkili yöntem koronavirüs aşısı olarak öne çıkarılmıştı. Ancak pek çok kişi henüz yeteri kadar araştırma yapılmadığı gerekçesi ile aşıya şüphe ile yaklaşmış ve aşı olmayı reddetmişti. 

AMERİKA'DA AŞI ZORUNLULUĞU BAŞLAMIŞTI, MAHKEME KARARINI AÇIKLADI! 

Konu hakkında çok konuşulacak bir haber Amerika'dan geldi. Amerika'nın New York eyaletinde okul çalışanları ve öğretmenlere getirilen zorunlu aşı uygulaması için yapılan itiraz sonucunda ABD 2. Bölge Temyiz Mahkemesi kararının açıkladı. 

zorunlu aşı hakkında karar

Mahkeme tarafından yapılan duruşma sonucunda yargıç tarafından açıklanan karar ile söz konusu zorunlu aşı uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Yani zorunlu aşı uygulamasına ikinci bir karara kadar ara verilmiş oldu. 

ABD 2. Bölge Temyiz Mahkemesi Yargıcı tarafından açıklanan kararda konu hakkında 3 yargıcın daha karar vermesi gerektiğini belirterek zorunlu aşı uygulamasını durdurdu. Öğretmen sendikaları verilen zorunlu aşı kararı sonrası 10 bin öğretmenin karardan etkileneceğini belirterek söz konusu kararın yürürlükten kaldırılmasını istemişti. New York kentinde okul çalışanlarının ve öğretmenlerinin yüzde 82'si aşılanmış durumda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@