Ankara Altındağ'da Mülteci Gerginliği! Suriyeli Bir Grubun Bıçaklı Saldırı İddiası Mahalleyi Sokağa Döktü

Ankara Altındağ Battalgazi Mahallesi dün geceyi sokakta geçirdi. Mültecilerin bıçaklı saldırı iddiası ile halk sokağa döküldü, polis kalabalığı zor ikna etti.

Ankara Altındağ'da Mülteci Gerginliği! Suriyeli Bir Grubun Bıçaklı Saldırı İddiası Mahalleyi Sokağa Döktü

Son olarak sınırlardan ülkeye geçiş yapan Afgan mültecilerin görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması ile Türkiye'nin 1 numaralı gündem maddesi mülteciler olmuştu. Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında milyonlarca Suriyeli Türkiye'ye gelirken son olarak Afganlıların da akın akın Türkiye'ye doğru yola çıkması tepkilere neden olmuştu.

Vatandaşların büyük bir bölümü artık daha fazla mülteci alınmaması yönünde beyanda bulunurken yine ülkeye gelen Suriyelilerin de sınırdışı edilmesi yönünde sosyal medyada yapılan paylaşımlar her geçen gün artıyor. Mültecilerin yarattığı gerginlik her geçen gün artarken Ankara Altındağ'da yaşanan olay ise toplumun ne kadar gergin olduğunu gözler önüne serdi.

SURİYELİ BİR GRUBUN BIÇAKLI SALDIRI İDDİASI MAHALLEYİ SOKAĞA DÖKTÜ!

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeni ile göç dalgası ilk başladığında Suriye ile sınır komşusu olan şehirlere başlayan göç dalgası sonrasında tüm illere yayılmış, milyonlarca Suriyeli mülteci ülkenin farklı şehirlerine yayılmıştı. Aradan geçen süre zarfında bozulan ekonominin de etkisi ile toplumda Suriyeli mültecilere yönelik tepkiler artarken dün Ankara'da yaşanan olaylarda buna örnek olarak gösterildi.

suriyeli-mülteci

Ankara Altındağ Battalgazi Mahallesi'nde dün yaşanan gerginlikte iddialara göre Suriyeli bir grup 2 Türk genci bıçakladı. Zaten yurda giriş yapan Afganlılar nedeni ile gergin olan sinirler haberin bir anda yayılması ile büyük bir tepki oluşmasına neden oldu. Mahalleliler haberi duyar duymaz sokağa dökülürken kalabalık her saat biraz daha arttı.

Olay yerine kısa sürede çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilirken polisler uzun süre vatandaşları evlerine dönmeleri için ikna etmeye çalıştı. Polislerin uzun süren ikna çalışmaları sonrasında kalabalık zorlukla dağıtılırken olaylar üzerine soruşturma açıldı. Vatanlar Halep olarak adlandırılan ve yoğun bir şekilde Suriyelilerin yaşadığı Önder Mahallesi'ne doğru harekete geçerken toplanan kalabalık grup sık sık "Suriyeli istemiyoruz", "mülteci istemiyoruz" sloganları attı.

OLAYIN NEDENİ NE, KAVGA NEDEN ÇIKTI?

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda ve olay yerinde çekilen videolarda kavganın bir grup Suriyeli gencin parklardaki elektrik direklerini tekmelemesi nedeni ile çıktığı iddia edildi. Grubu uyaran gençlerin Suriyelilerin bıçaklı saldırısına uğradığı, 2 Türk gencin çıkan kavgada bıçaklandığı belirtildi.