Ankara Kulislerinde İki Bakan Hariç Kabinede Değişikliğe Gidileceği Konuşuluyor

Ankara kulislerinde seçim öncesinde AK Parti'nin kabine değişikliğine gideceği iddiası konuşuluyor. İki bakan hariç olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineye yeniden el atacağı iddia ediliyor.

Gündem 20.05.2022 - 16:35 20.05.2022 - 16:35 Gülşah Konuk Akın

Açıklanan son seçim anketi sonuçlarında oy oranın git gide düşen AK Parti iktidarında, yeni kabine değişikliği yapılacağı iddiası gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı: "İhtiyaçlara göre kabinede revizyona gitmemiz normaldir. Gerekirse kabinede yeni değişiklikler yapabiliriz" açıklaması ile sinyalini verdiği kabine değişikliğinin seçimlerden önce yapılacağı iddia ediliyor.

TEMMUZ AYINDA KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAĞI İDDİASI

AK Parti milletvekilleri, milyonlarca kişinin beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi, asgari ücrete ara zam, emekli ve memur maaşlarında artış ve öğrenci affına ilişkin düzenlemeler yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine değişikliğini de temmuz ayında yapacağını iddia etti. Milletvekilleri, kasım ayında baskın seçim yapması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinede yapacağı değişikliği 'seçim kabinesi' olarak adlandırıyor. 

Kısadalga yazarı Mahmut Aydın'dan alınan bilgilere göre, AK Partili bir milletvekili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hariç tüm kabinenin değişeceğini iddia etti. İktidar kulislerine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere çok sayıda bakanın affını istediği iddia ediliyor. Yeni kabinenin de AK Parti'nin kıdemli ve daha önce bakanlık yapmış üyeler arasında seçilmeyi bekleniyor. Kıdemli eski bakanların yeniden kabinede yer alması ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki seçmenlerin tekrar AK Parti'ye oy vermesi hedefleniyor.

9 BAKAN DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin ardından açıklanan kabinede, o zamandan bu zamana kadar toplam 9 bakan değişti. En son Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yerine Bekir Bozdağ, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yerine de Vahit Kirişci getirilmişti.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@