Ankara Üniversitesi İnek Bayramı İçin İnceleme Başlattı

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde inek bayramı adı altında düzenlenen etkinliklere inceleme başlattı.

Gündem 16.05.2022 - 12:55 16.05.2022 - 12:55 Gülşah Konuk Akın

12 Mayıs 2022 tarihinde Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde kutsal inek bayramı olarak adlandırılan bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikten paylaşılan video ve fotoğraflar büyük tepkiye neden oldu. Cübbe ve sarık giyen bir öğrencinin kürsüye gelip İslami değerler ile alay edercesine bir canlandırmaya inek duası okumuştu. 

Öğrencinin 'ben bir imamım' diye bağırmaya başlamasının ardından salonda kahkahalar koptu ve bu tipleme alkışlar ile karşılandı. Salonda bulunan öğrencilerden bazıları ise bu duruma tepki gösterdi. Sahnede bulunan öğrenciye tepki gösteren bazı öğrenciler "Hadsizler, kimsiniz siz" diyerek rezaleti sonlandırmaya çalıştı. Bu olaylar yaşanırken fakülte dekanı da sahnede olanlara tepki gösterdi ve salondan çıktı. Salonda bulunan güvenlik görevlileri de kürsüde olanlara tepki gösteren öğrencileri salondan çıkardı. Büyük bir hengamenin meydana geldiği ana ilişkin görüntüler sosyal medyada da yayılınca tepkiler giderek büyüdü. 

ankara-üniversitesi-inek-bayramı

OKUL YÖNETİMİ HAREKETE GEÇTİ

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nden konuya ilişkin açıklama yapılarak hem disiplin soruşturması hem de adli inceleme başlatıldığı bildirildi. Aynı zamanda başlatılan incelemenin sonuçlanması durumunda sonucun kamuoyu ile paylaşılacağı da duyuruldu. Rektörlük açıklamasında: "Perşembe günü (12.05.2022) Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen etkinlik esnasında fakültemiz ve üniversitemiz ilkeleri ile bağdaşmayan ve asla tasvip edilemeyecek olay ile ilgili olarak hem disiplin hem de adli inceleme başlatılmış olup sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@