Ankara Valiliği Resmi Kararları Açıkladı! Haftasonu ve Haftaiçi Akşamları Yasak Var

Vaka sayıları ve oranları bakımından üç büyük kentten en iyi durumda olan Ankara için resmi kararlar açıklandı.

Ankara Valiliği Resmi Kararları Açıkladı! Haftasonu ve Haftaiçi Akşamları Yasak Var

Vaka sayıları ve oranları bakımından üç büyük kentten en iyi durumda olan Ankara için resmi kararlar açıklandı. Ankara Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararları kamuoyu ile paylaşıldı. İlan edilen kararlara göre il genelinde akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar sokağa çıkma yasakları uygulanacak.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısının ardından açıkladığı normalleşme sürecine iller karar verecek. Bu kapsamda her il valiliği kent genelinde uygulanacak tedbir önlemlerinin detaylarını açıklamaya başladı. Ankara Valiliği'de uygulanacak tedbir önlemlerine dair resmi yazıyı yayımladı.

Akşam ve Haftasonu Yasakları Nasıl Olacak?

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararına göre; Ankara genelinde hafta içi ve haftasonu cumartesi pazar günleri akşam saat 21.00'den sabah saat 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Bu yasaklar sağlık işleri ve diğer muaf durumlarda geçerli olmayacak.

MADDE MADDE ANKARA İÇİN ALINAN KARARLAR

Yeni normalleşme süreci kapsamında haftasonu ve haftaiçi sokağa çıkma yasaklarının yanında, işletmelerin çalışma düzeni, 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşların durumlarına dair de ayrıntılar belli oldu. İşte İl Hıfzıssıhha Kurulunun ilan ettiği kararlar.

* Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içi ve hafta sonlarında 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

* 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Bu yaş gruplarında olan kişiler, toplu taşıma araçlarını kullanabilecek.

* İşletmeler adına yeme içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak.

* Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri, 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek.

TÜM İŞLETMELERİN UYGULAYACAĞI KURALLAR

Normalleşme süreci kapsamında Ankara'da işletmelerin nasıl faaliyet göstereceklerine dair merak edilen bazı hususlarda açıklandı. Buna göre işletmeler masa ve koltukları sosyal mesafe düzenine göre ayarlayacaklar. Mekanlar en fazla yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Yeme içme saatleri 19.00-21.00, paket servisler ise 24.00'e kadar devam edebilecek. İşletmeler için bir diğer zorunluluk ise HES kodu. Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrol edilmeden müşteriler işletmelere kabul edilmeyecek. Diğer işletmeler için alınan kararlar ise şu şekilde; halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler, 09.00-19.00 saatleri arasında açık olacak ve HES kodu ile müşteri kabul edebilecek.

SONRAKİ HABER