Ankara'da Kuvvetli Yağmur Su Baskınlarına Neden Oldu, Sağanak Yağışlar Ne Zaman Sona Erecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kuvvetli sağanak yağmur uyarısı yapılan Ankara'da yağışlar etkili olmaya başladı. Gerçekleşen sağanak yağış vatandaşların hayatını olumsuz etkilerken yetkililer ani su bankını ve sel uyarısında bulundular. 

Gündem 14.06.2021 - 18:01 14.06.2021 - 18:01 Serhat Karaman

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün için Ankara'da alarm vermişti. Başkenti uyardan kurum kuvvetli sağanak yağışların meydana geleceğini ve bu yağışların vatandaşları zor durumda bırakabileceği uyarısı yapmıştı. Ankara'da beklenen sağanak yağış başladı ve kentin önemli merkezlerinde vatandaşlar zor durumda kaldılar. 

ŞİDDETLİ YAĞIŞ ANKARA'DA ETKİLİ OLMAYA BAŞLADI

Şiddetli yağış uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar yaşanan olumsuzluğa oldukça hazırlıksız yakalandılar. Islanmamak için kendilerini kapalı alanlara atmak zorunda kalan vatandaşlar üst geçitleri ve bina saçaklarının altını adeta sığınak gibi kullandılar. Zor durumda kalan vatandaşlar ıslanmadan evlerine gitmeyi beklerlerken ulaşımda da aksamalar meydana geldi. 

Gün içerisinde başlayan yağışlar yalnızca sağanak yağmur şeklinde gerçekleşmedi. Ankara'da sağanak yağışlar ile beraber yer yer dolu yağışları da gerçekleşti. Kısa süreli olan dolu yağışları karşısında Ankaralılar kendilerini koruma altına almaya çalışırken yağışların sınırlı olması nedeniyle herhangi bir şekilde zarar gören vatandaş olmadı. 

BAZI CADDELERDE SEL BASKINLARI OLDU

Gelen haberlere göre Ankara'da bazı bölgelerde yoğun sağanak yağışlar nedeniyle sel ve su baskınları meydana geldi. Metrekareye düşen ortalama yağış miktarının normalin çok üzerinde olması nedeniyle İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde bazı caddelerde sel baskını meydana geldi. Araçlarını hareket ettirip selden kurtarmaya çalışan vatandaşlar büyük bir mücadele gösterirken bunu güçlükle başarabildiler. Su baskınları karşısında zor durumda kalan vatandaşlara yetkililer anında yardımcı oldular. 

ANKARA'DA YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK Mİ?

Ankara için Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni bir açıklama daha yaptı. Meteoroloji sağanak yağmurların devam edeceği konusunda yeni bir uyarı yayınlarken vatandaşların ve yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını yeniden tekarladı. Ankara'da kuvvetli sağanak yağışlar aralıklı olmak üzere Salı ve Çarşambe günü de etkili olacak. Perşembe günü ise yağışlı hava sistemi Ankara'yı terk edecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@