Ankara'da Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı Mı? Fahrettin Koca Paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından sokağa çıkma yasaklarının nasıl uygulanacağı, hangi şehirlerde haftasonu yasaklarının olacağı, akşam yasakları ve işletmelerin durumları netlik kazandı.

Ankara'da Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı Mı? Fahrettin Koca Paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından sokağa çıkma yasaklarının nasıl uygulanacağı, hangi şehirlerde haftasonu yasaklarının olacağı, akşam yasakları ve işletmelerin durumları netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise her vatandaş kendi şehrinin durumunun merak ediyor.

ANKARA'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASIL UYGULANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında her şehrin kendi durumunu kendisinin belirleyeceğini ilan etti. İllerde oluşan vaka sayılarına göre yeni koronavirüs salgın tedbirleri uygulanacak yada uygulamada olan yasaklar esnetilecek. Yasakların uygulanmasında şehirlerin vaka sayılarına göre renkleri etkili olacak. Kararlar valilikler tarafından alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada yasakların esnetilmesi az riskli ve orta riskli şehirlerden başlanacak. Diğer şehirlerde bazı yasaklar tüm Türkiye genelinde olduğu gibi kaldırılacak. Ancak bazı konularda yasaklar daha sıkı şekilde devam edecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YASAK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı konuşmasında hangi illerin ne zaman yasaklı olacağına dair şu bilgileri verdi. "Sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek."

Fahrettin Koca İllerin Risk Haritasını Paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından vaka sayılarına ilişkin güncel rakamları paylaştı. Bakan Koca tarafından yapılan paylaşımda, aşağıda yer alan harita ilan edildi. İller bu haritada bulundukları renge göre yasaklara uyacaklar. Sağlık Bakanı Koca paylaşılan ve illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırılan o iller.

Ankara'da Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı Mı? Fahrettin Koca Paylaştı - Resim 1

Mavi renk az riskli, sarı renk orta riskli, turuncu renk yüksek riksli, kırmızı renk ise en riskli şehirleri temsil ediyor.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında mavi renkte olan illerde kısıtlamalar kaldırıldı. Sarı renkte olan iller durum orta riskli durumda, bu şehirlerde yasaklar kaldırılacak ancak 14 gün sonra yeniden belirlenecek. Turuncu olan şehirler yüksek risk grubu temsil ediyor. Bu renkte olan şehirlerde yasaklar uygulanmaya devam edecek. Kırmızı renkte olan şehirler ise en riskli grup olarak tanımlanıyor. Kırmızı renkte olan şehirlerde hem kısıtlamalar devam edecek hemde yeni ek tedbirler uygulanacak.