Apple, iPhone 4S Kullanıcılarına 20 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Apple'ın yedi yıldır devam eden iPhone 4S modeline ilişkin güncelleme davasına sonuçlandı. Teknoloji devi, kullanıcılarına 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Teknoloji 07.05.2022 - 17:31 07.05.2022 - 17:31 Gülşah Konuk Akın

Çıktığı döneme göre oldukça başarılı bir akıllı telefon olan Apple iPhone 4S modeli 10 yıldan fazla zaman önce telefon piyasasına girdi. iOS 5 işletim sistemine sahip olan akıllı telefon, piyasaya giriş yapmasından sonra birkaç yıl boyunca güncelleme aldı. En son güncelleme olan iOS 9 ile iPhone 4S akıllı telefonlarda sorunlar çıkmaya başladı.

Akıllı telefon gelen tüm güncellemeleri alabilirken iOS 9 yeni sürümü yüklendikten sonra telefonlar yavaşlama, güvenlik açıkları ve bunlara benzer başka sorunlar çıktı. Bir iOS 9 sürümünü alan akıllı telefon kullanıcılarından çoğu eski sürüme de dönemedi. 

iphone-4s-tazminat-1

BİR GRUP KULLANICI APPLE'A DAVA AÇTI
2015 yılının Aralık ayında ABD New York ve New Jersey'de yaşayan ve iPhone 4S kullanan bir grup Apple'a dava açtı. Dava açan grup, iOS 9 sürümü ile iPhone 4S model akıllı telefonların kasıtlı olarak yavaşlatıldığını iddia etti. Açılan davaya rağmen Apple tarafından yeni güncellemeler sunulmaya devam edildi. 7 yıldır süren dava nihayet sonuçlandı. Dava sonucunda Apple, güncelleme sorunundan etkilenen akıllı telefon kullanıcılarına toplam 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Kişi başı 15 dolar. 

4s-apple-tazminat

iPhone 4s modelini Türkiye'de kullananlar da tazminat alıp alamayacaklarını araştırıyor. Tazminat hakkı sadece New York ve New Jersey eyaletlerindeki akıllı telefon kullanıcılarını kapsıyor. Bu nedenle Türkiye'de iPhone 4s kullananalar tazminat alamayacak.

Apple'ın şu anda en son güncel sürümü İOS 15 kullanılıyor. Güncel sürümü alabilen en eski Apple akıllı telefon modeli de iPhone 6s. İlk piyasaya sürüldüğü zaman İOS 9 ile çıkış yapan iPhone 6s her yıl güncelleme almaya devam ediyor. Tanıtımın yapıldığı tarihten bu zamana kadar 6 nesil güncelleme aldı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@