Aralık Ayı Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanacak? 2022 Emekli Maaşı Zam Oranları Belli Oluyor!

Yeni yıl az bir süre kala 2022 emekli maaş oranları merak edilmeye başladı. TÜİK aralık ayı enflasyon rakamlarıyla zamlar netleşecek. İşte detaylar…

Gündem 24.12.2021 - 17:13 24.12.2021 - 17:13 Serhat Karaman

Türkiye’nin gündeminde asgari ücretten sonra merak edilen en önemli konulardan biri de emekli ve memur maaşı zam oranları yer alıyor. 2022 emekli ve memur maaş oranlarının netleşmesi için TÜİK’in aralık ayına ilişkin rakamları açıklaması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına göre emekli ve memurların maaş zam oranları ve alacakları ek zamlar ile enflasyon farkı belirlenecek. 2022 emekli maaşı zam oranlarının netleşmesi için geri sayım başladı.

2022 Memur ve Emekli Maaşı Zam Oranları Netleşti!

2022 Ocak ayından itibaren emekli ve memur maaşlarında yapılacak zam oranları belli oluyor. TÜİK’in son enflasyon verilerini de açıklamasının ardından, memur ve emeklinin alacakları maaş zammı, enflasyon farkının da dahil edilmesi ile yüzde 15,7’e yükselmiş duurmda. Ayrıca ek ödemelerde de artış söz konusu.

Asgari ücretin yüzde 50’nin üzerinde artırılmasının ardından emeklilerin de maaş beklentileri arttı. 5 aylık enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda ise yüzde 15’in üzerinde bir rakamın elde edilmesi dikkat çekiyor. 15 Ocak’ta verilecek zamlarla beraber, memur ve emeklilerin derece kademelerine göre alacakları zam oranları da değişmiş durumda.

Aralık Ayı Enflasyon Rakamı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılının son enflasyon rakamlarını açıklayarak 2022’nin ilk yarısında birçok ücret için uygulanacak yeni oranları belirleyecek. 3 Ocak’ta açıklanacak verilerin ardından yapılacak 6 aylık enflasyon hesaplaması ile yeni zam oranları da netlik kazanacak.

Aralık ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 3 – 6 arasında değişiklik gösteriyor. Aralık ayında enflasyon rakamları yüzde 0 bile olsa emekli maaşı en az yüzde 10,48 oranında artış gösterecek. Emeklilerin yanı sıra milyonlarca memurun maaşında da aralık enflasyonu dikkate alınarak yapılan tahmini hesaplamalara göre, en düşük memur maaşı 5 bin 97 liraya yükselecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@