Aşı Olmayanlara Yasak ve Kısıtlama Anayasaya Uygun Çıktı, Kritik Para Cezası Uyarısı Geldi!

Aşı karşıtları tüm güçleri ile aşı olmamak için mücadele vermeye devam ederken süreçte çok konuşulacak açıklamalar peş peşe geldi. Aşı olmayanlara ceza Türkiye gündemini meşgul etmeye devam ederken para cezası, kısıtlama ve yasak gibi kararların anayasaya aykırı olduğu iddia edilmişti. Aşı karşıtlarının en çok savunduğu bu tez hakkında karşıt açıklama geldi. Anayasaya göre aşı olmayanlara para cezası, işten çıkarma, yasak ve kısıtlama kararı çıkabilir mi, aşı olmadığı için işten çıkarma ve sosya

GÜNDEM 10.07.2021 - 09:55 10.07.2021 - 09:55 Emlak 365

Tüm dünyada aşılama çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken koronovirüsle mücadele kapsamında Türkiye'de de aşılama çalışmaları titiz bir şekilde yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 10 Temmuz 2021 tarihi itibari ile aşılamada yaş sınırı 16 yaşa çekilirken aşı karşıtları da sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor. 

Pek çok platformda aşı olan kişiler ile aşı olmayanlar ve aşıya karşı çıkanlar arasında tartışmalar yaşanmaya devam ederken aşı karşıtlarının en büyük savı olan "aşı olmayanlara kısıtlama ve yasak kararının anayasaya aykırı olduğu" iddiası hakkında açıklama geldi. Peki, aşı olmayanlara kısıtlama ve yasak gelebilir mi, para cezası kesilebilir mi?

TÜRKİYE'DE AŞI ZORUNLULUĞU GELİR Mİ, AŞI OLMAYANLARA YASAK VE KISITLAMA OLACAK MI?

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de aşı karşıtları sosyal medya üzerinden organize olmaya çalışırken aşının zorunlu olması durumunda yapılabilecekler masaya yatırılıyordu. Şu anda Türkiye'de aşı zorunluluğu bulunmuyor ancak önümüzdeki Eylül'e doğru koronavirüs salgınındaki yeni vaka sayıları ve gidişata göre aşı olmayanlara yasak ve kısıtlama gibi konuların masada olduğu belirtiliyor. 

Pek çok kişi halk sağlığını korumak ve önümüzdeki sonbaharda yüz yüze eğitime geçiş ile işyerlerini açık tutmak adına aşı zorunluluğu getirilmesini savunurken aşı karşıtları ise zorunlu aşı uygulamasının yanı sıra aşı olmayanlara kısıtlama ve yasak getirilmesine de karşı çıkıyorlardı. Özellikle de aşı olmayanlara para cezası ve sosyal hayatı kısıtlama kararı çok tartışılmıştı. Bilim Kurulu tarafından yapılan görüşmelerde konunun gündeme geldiği iddia edilmiş, Sonbaharın gelmesi ile aşı olmayanların alışveriş merkezi, sinema, restoran ve düğün salonu gibi kapalı ve kalabalık alanlara girişlerinin yasaklanabileceği dile getirilmişti. 

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA VE YASAK KARARI ANAYASAYA AYKIRI MI, KORONAVİRÜS AŞISI ZORUNLU OLUR MU?

Aşı olmayanlara karşı çıkanlar aşı zorunluluğunun anayasaya aykırı olduğunu savunuyordu. Konu hakkında açıklama Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen tarafından yapıldı. Şen yapmış olduğu açıklamasında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 72'nci maddesinde aşı olmayanlara kısıtlama, yasak ve para cezası verilebilecek yönde bir düzenleme olduğunu dile getirdi. 

Şen "Düzenleme net bir şekilde zorunlu aşının mümkün olabileceğini söylüyor. Bu eski bir kanun 1930 yılının kanunu. Ancak 64'üncü maddesinin affıyla bu tür tehlikeli salgın hastalık dediğimiz hastalıklara tatbiki mümkün gözüküyor. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın veya Sayın Cumhurbaşkanının adım atması gerekir. Bunun yaptırımı para cezası. Aşıyı tatbik etmeyi zorunlu hale getirmek yasal düzenlemeye göre bizce mümkün" diyerek aşının zorunlu hale bile gelebileceğini söyledi. 

AŞI OLMAYANLARA PARA CEZASI KESİLEBİLİR Mİ?

Bu kanun maddesine dayanılarak aşının zorunlu hale getirilmesi durumunda aşı olmayanlara ceza kesilebileceğini belirten Şen aşı olmayanlara para cezası ya da bazı tedbirler ve yasaklar getirilebileceğini dile getirdi. Önümüzdeki dönemlerde aşı stoklarının yeterli hale getirilmesi ve salgının durumuna göre böyle kararlar çıkabileceği belirtiliyor.

Söz konusu süreci salgının önümüzdeki seyri belirleyecek. Gönüllü aşı olanların sayılarının toplumsal bağışıklık oranını yakalaması ya da salgının kontrol altında tutulması durumunda aşı zorunluluğu uygulamaya alınmayacak ancak aksi durumlarda yeni yasak ve tedbirlerin gelebileceği belirtiliyor. 

Yorumlar (6)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@