Askerlik Yapanların Sigorta Primlerini Devlet Ödesin Önergesi

Askere giden vatandaşların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. CHP tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan kanun teklifinin detayları.

Gündem 04.11.2019 - 16:48 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Askere giden vatandaşların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. CHP tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan kanun teklifinin detayları.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından TBMM Genel Kurulu'na bir kanun teklifi sunuldu. CHP tarafından sunulan kanun teklifinde askerlik yapan er ve erbaşların bu süre boyunca sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi amaçlanıyor. İşte TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin detayları;TBMM'DEN ASKERLİK YASASI İÇİN YENİ KANUN TEKLİFİCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarafından verilen talimat doğrultusunda CHP, Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırladı.Söz konusu kanun teklifinde yapılan düzenleme ile askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşlar, askerlik hizmetine girdikleri tarihten itibaren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre askerlik görevini yerine getirdikleri süre boyunca sigortalı sayılacaklar. Askerlik hizmeti sırasında ödenecek olan sigorta primleri ödemelerinin ise MSB yada İçişleri Bakanlığı'nca ödenmesi hedefleniyor. Söz konusu kanun teklifinde yer alan bir diğer madde ise askerden dönen vatandaşların işsizlik ödeneği alması konusunda. Bu çerçevede askerliklerini tamamlayan ve İŞKUR'a iş başvurusunda bulunan vatandaşlara İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yer alan işsizlik ödeneği için çalışma ve prim ödeme sürelerine ilişkin şartlar aranmaksızın 6 ay süre ile işsizlik ödeneği ödenmesi öngörülüyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@