Avrupa'nın Ardından ABD'de Maymun Çiçeği Virüsü Büyük Endişe Yarattı

2022 yılının ilk maymun çiçeği (monkeypox) virüsünden kaynaklı vaka ABD'nin Massachusetts eyaletinde görüldü. Massachusetts Halk Sağlığı Departmanı'ndan açıklama geldi.

Gündem 19.05.2022 - 11:46 19.05.2022 - 11:46 Gülşah Konuk Akın

İngiltere'de tespit edilen maymun virüsü vakalarının sayısı 9'a yükseldi. Öte yandan İspanya ve Portekiz de maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı alarma geçti. Virüsün Kanada ve ABD'de de tespit edildiği açıklandı.

6 Mayıs 2022 tarihinden bu zamana kadar İngiltere'de 2 maymun çiçeği diğer adıyla monkeypox vakası daha tespit edildi ve toplam tespit edilen vaka sayısı 9'a yükseldi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamada, tespit edilen yeni vakaların endemik olduğu bir ülkeyle seyahatten kaynaklı olmadığı, bireylerin bulaşma yoluyla enfekte olabileceği bildirildi.

maymun-çiçeği-virüsü

UKHSA, tespit edilen yeni vakalardan birinin Londra'da diğerinin de ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini, yeni tespit edilen vakalar ile vaka sayısının 9'a yükseldiğini açıkladı.

ABD'DE DE GÖRÜLDÜ

Kanada'ya seyahat ettikten sonra Massachusetts'li bir adama maymun çiçeği virüsü tanısı konuldu. Hastalık Kontrol Merkezleri ve Massachusetts Halk Sağlığı Departmanı tarafından da vaka onaylandı. Ajanslar, virüs tespit edilen adamın temasta bulunduğu kişileri tespit etmeye çalışıyor. Halk için ise herhangi bir risk oluşturmadığı bilgisi aktarıldı. Kimliği açıklanmayan kişinin sağlık durumunun iyi olduğu ve hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi. 

maymun-çiçeği-virüsü-abd

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Genelde insanlardan hayvanlara bulaştığı bilinen ve en yaygın kaynağının kemirgenler olduğu bilinen virüs, insandan insana lezyonlar, vücut sıvıları, solunan damlacıklar, çarşaf gibi kişisel eşyalarla yakın temasta bulunulması gibi durumlarda bulaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Dr. Ibrahim Soce Fall, virüsün endemik olduğu ülkelerde bile maymun çiçeği virüsünün nasıl bulaştığının tam olarak tespit edilemediğini belirtti.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@