Avrupa'nın ardından Asya'da da savaş patlıyor! Çin Lideri Cinping kongre öncesi düğmeye bastı

Avrupa'da başlayan Rusya Ukrayna savaşı üçüncü dünya savaşı endişelerini her geçen gün artırırken bir hamlenin de Çin'den gelebileceği konuşuluyor. İddialara göre Çin Tayvan'a saldıracak.

Gündem 16.04.2022 - 09:03 16.04.2022 - 09:03 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Ukrayna'da 25 Şubat tarihinde başlayan savaşın hemen ardından gözler Çin ile Tayvan arasında yaşanan krize çevrilmişti. Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin'in Rusya'nın harekatından sonra bir harekat başlatabileceği öne sürülmüştü. Bu zamana kadar birçok iddia gündeme gelirken yeni iddia ise dünya gündemini karıştı. 

ÇİN LİDERİ KONGRE ÖNCESİ SALDIRACAK İDDİASI

Dünya kamuoyunda bomba etkisi yaratan iddia Çinli stratejist İrşat Hasan'dan geldi. Hasan Putin'in başlattığı savaş sonrası Asya'da nasıl bir değişim olacağına ilişkin değerlendirmelerinde çok önemli ifadelere yer verdi. Bu iddiaların ilk sırasında ise Rusya lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in anlaştığı ve aynı anda savaşa başlayacaktı.

Eş zamanlı savaşın Çin'de neden gerçekleşmediğine ilişkin iddialarda bulunan Çinli Stratejist "Rus ordusunun Ukrayna saldırısı ile eş zamanlı olarak Çin de Tayvan’a çıkarma yapacaktı. Bu yöntemle ABD ve Batı’nın gücünü bölmeyi hedeflediler. Ancak Rusların belirlenen sürede istediği sonuçlara ulaşamaması, Çin’in Tayvan harekâtını tehir etmesine sebep oldu”  ifadelerine yer verdi.

Bu süreçte yaşanan bir diğer gelişme ise Çin'in koronavirüs nedeniyle başta muhalefetin kalesi olan Şanghay başta olmak üzere 21 kentte çok sıkı karantina tedbirleri uygulaması. Bu tedbirlerin bazıları ise Şanghay ve diğer illerde yaşananlara ilişkin haber, görüntü ve bilgi paylaşımı tamamen yasak olması.

Bölgeden son iddiada ise Çin Liderinin sürekli eleştirilir olması nedeniyle Ekim'de gerçekleştirilecek olan kongre öncesi bu tepkileri bertaraf etmek için Tayvan'a saldırı yapacak olması. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@