Avrupa'nın En Güzel Kasabaları Listesine Türkiye'den Neresi Girdi?

Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA)  tarafından açıklanan ve büyük bir saygınlığa sahip olan Avrupa'nın En Güzel 30 Kasabası Listesi açıklandı.

Gündem 13.05.2018 - 11:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA)  tarafından açıklanan ve büyük bir saygınlığa sahip olan Avrupa'nın En Güzel 30 Kasabası Listesi açıklandı. Açıklanan listeye Türkiye'de girmeyi başardı. 

Dünyanın En Güzel Kasabası İrlanda'da JATA tarafından belirli kriterler göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler sonucunda dünyanın en güzel kasabası İrlanda sınırları içerisinde yer alan Leinster eyaletindeki Nore Nehri kıyısındaki Kilkenny kasabası oldu.Dünyanın En Güzel İkinci Kasabası Arnavutluk'tan Berat Oldu Doğal güzelliği ile göz kamaştıran Berat ise listede ikinci sırada yer aldı. Arnavutluk'un Berat ilinin merkezi olan kasaba aynı zamanda eski şehir (Mangalem mahallesi) UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınma başarası göstermişti. Şehirde Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi eser ve yapı da bulunuyor. İlk üçe girmeyi başaran kent ise İtalya'da yer alan Civita di Bagnoregio oldu. Ancak kent volkanik bir oluşumunun üzerinde bulunduğu için büyük risk barındırıyor.Listede Türkiye'den Hangi Kasaba Bulunuyor?Listede bunlara ek olarak İtalya'dan Procida kenti, Galler'den Conwy, Avusturya'dan Lech gibi farklı pek çok kasaba bulunuyor. Türkiye'den ise listeye giren kent büyük bir sürpriz olarak görülüyor. Çünkü Türkiye'de ne yazık ki çok tanınmayan bu yerleşim yeri aslında Roma dönemine kadar uzanan tarihi ile dikkat çekiyor.Dünyanın en güzel kasabası listesine giren Türk kasabası Bursa sınırları içerisinde yer alan Gölyazı oldu. Bursa-İzmir karayolunda Uluabat gölü kıyısında yer alan kasaba aslında küçük bir yarımada konumunda bulunuyor. Yerleşim yeri aynı zamanda eski Apollan Krallığına ev sahipliği yaparak bu krallığın merkezi olarak kullanılmış. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@