Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi

Birçok Avrupa ülkesiburam buram tarih kokmaktadır. Bu ülkelerin başında Polonya gelmektedir. Bu yazımızda Polonya hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi

Polonya'nın resmi dili Lehçe denilen dildir. Bu dil Dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ancak ülkedeki gençler genellikle İngilizce konuşur. Yaşlı kesimi ise Rusça ve Lehçe dillerini tercih etmektedir.

Polonya Orta Avrupa ülkelerinden biridir. Başkenti Varşova’dır. İklimi sürekli değişiklik gösterir. Bu yüzden sonbahar başı ve ilkbahar sonu ülkeye gitmek için en uygun zamanlardır.

Polonya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

1.Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni, Krakow Şehrine yakınında bulunmaktadır. Burası dünyanın en eski tuz madenlerinden birisidir. 327 metre derinliğine sahiptir. Ancak madenin yalnız 3.5 kilometrelik kısmını gezmek mümkündür. Madenin içerisinde tuzdan yapılmış çok sayıda heykel ve şamdan bulunmaktadır.

Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi - Resim 1

Maden tarih öncesi çağlardan, 1996 yılına kadar tuz madeni olarak kullanılmıştır. Kapatılmasının nedenleri yapıda meydana gelen bir çökme ve tuz fiyatlarının düşük olmasıdır. Ayrıca eski zamanlarda Lehistan Krallarının evlilik törenleri bu tuz madeninde gerçekleşiyormuş.
Wieliczka Tuz Madeni 1978 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bu yeri turistler sıkça ziyaret etmektedir.

2. Lazienki Sarayı

76 hektarlık büyük bir alanda yer almaktadır. 1600’lü yıllarında inşa edilmiştir. İki bölüme ayrılmıştır. Domenico Merlini ile Tylman Gamerski adlı kişiler sarayın tasarımcılarıdır. Büyüleyici resim tabloları ve başarılı heykeller Lazienki Sarayı’nda sergilenmektedir.

3. Meryem Ana Kilisesi

Krakow kentinde bulunur. 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kilise iki çeşit kuleden oluşmaktadır. Bu kulelerin uzunlukları ve mimari yapıları birbirinden farklıdır.

4. Varşova Kraliyet Kalesi

Bu yapı Varşova’da bulunmaktadır. 1619 yılında inşa edilmiştir. Uzun dönemler ülke krallarının evi olarak kullanılmıştır. Bu kale 60 metre yüksekliğindedir.

Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi - Resim 3

5. Wawel Katedrali

Wawel Katedrali 1020 senesinde yaptırılmıştır. Burada uzun yıllar taç giyme törenleri gerçekleşti. Toplam 37 tören düzenlendi.

Polonya’da gezilecek ünlü yerler yukarıda açıklanmıştır.

Polonya’ya Nasıl Gidilir?

Polonya, Türkiye vatandaşlarından vize isteyen Avrupa ülkelerinden biridir. Eski zamanlarda kendine özgü vizesi vardı. Fakat artık Schengen vizesini kullanmaktadır. Ülkemizden Polonya’ya gitmek için en rahat ve hızlı yöntem uçak ile gerçekleşir. Türkiye’den direkt gerçekleşen uçak seferleri bulunur. Bu uçuşlar ile gidiş süresi yaklaşık iki buçuk saattir. Ayrıca aktarmalı olarak da ülkeye gitmek mümkündür.

Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi - Resim 5

Türkiye’den Polonya’ya gitmek için kara yolunu yöntemi de bulunmaktadır. Türkiye – Polonya arası uzaklık 2861 km’dir. Kara yolu ile ülkeye gidiş yaklaşık olarak iki günü bulmaktadır. Mesafe uzak olduğu için kara yolu çok fazla tercih edilmez.Türkiye’den Polonya’ya tren yolculuğu da gerçekleşmektedir. Fakat bu yolculuk uzun sürdüğü ve aktarmalı olduğu için sadece tren yolcuğunu sevenlerin kullandığı bir yöntemdi.Bu yöntemler Polonya’ya gitme yoları arasındadır.

Görülmesi Gereken Polonya Şehirleri Nelerdir?

1. Wroclaw

Burası Cüceler şehri olarak bilinmektedir. Görmeniz gerekenle yerlerden en önemlisi Market Meydanıdır. Bu meydanda renkli evler, heykeller, mağazalar ve kafeler bulunmaktadır. Ayrıca dikkat çekici bir köprü de yer almaktadır. Köprüden insanlar anahtarlarını nehre atıp dilek tutarlar

Avrupa’nın Kalbinin Attığı Yer: Polonya Gezi Rehberi - Resim 7

2. Varşova

Başkent olmasının yanı sıra ülkenin en gelişmiş şehridir. Polonya’da sadece bu şehirde metro bulunmaktadır. Ayrıca binalar oldukça modern bir görünüme sahiptir. Diğer şehirlerine göre Varşova’da daha çok turist bulunur. Burada görülmesi gereken önemli iki yer vardır. Eski Şehir ve Lazienski park bu yerlerdir. Lazienski parkı Avrupa’daki en büyük parklardan biridir. 18. yüzyıl kraliyet parkı olarak kullanılmıştır.

SONRAKİ HABER