Bahreyn Gezi Rehberi

Bahreyn'de nelere gidilir? Bahreyn'in tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir? Bahreyn’de gezilecek yerler ve görülecek tarihi zenginlik oldukça fazladır. Basra Körfezinde yer alan bir Arap ülkesi olan Bahreyn, kelime anlamı olarak Arapçada ‘iki deniz arasında’ anlamına gelmektedir. 4000 yılı aşkın süredir körfezin en önemli ticari bölgelerinden biri olan Bahreyn ekonomisi gelişmiş ve modern bir bölgedir.

Bahreyn Gezi Rehberi

Bahreyn'de nelere gidilir? Bahreyn'in tarihi ve doğal güzellikleri nereleridir?

Bahreyn’de gezilecek yerler ve görülecek tarihi zenginlik oldukça fazladır. Basra Körfezinde yer alan bir Arap ülkesi olan Bahreyn, kelime anlamı olarak Arapçada ‘iki deniz arasında’ anlamına gelmektedir. 4000 yılı aşkın süredir körfezin en önemli ticari bölgelerinden biri olan Bahreyn ekonomisi gelişmiş ve modern bir bölgedir.Bahreyn’de Gezilecek Tarihi YerlerBahreyn Gezi Rehberi - Resim 1Bahreyn’deki tarihi mekanlar oldukça dikkat çekicidir. Çünkü Asya’nın en küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen 4000 yıllık bir tarihe tanıklık etmiştir. Bahreyn tarihi ve turistik mekanları ile ünlü olan bir ülkedir.
 • Bahreyn Ulusal Müzesi: Yaklaşık 28 bin metrekarelik bir ala üzerinden konumlanan kurum, yaklaşık 5 bin yıllık zengin bir arkeolojik eser koleksiyonuna sahiptir. 1988 yılında kurulan Bahreyn Ulusal Müzesi, başkent Manama’da yer almaktadır. Tarihi Kur’an el yazmaları, tarihi belgeler, Babiller ’den kalma heykeller ve daha birçok eser bu kurumda sergilenmektedir.

 • Bahreyn Kalesi: Bu kale MÖ 2300’lü yıllarda yerleşim alanı olarak kullanılan tarihi bir yapıdır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini alan Bahreyn Kalesi, antik bir kale olarak turistlerin yoğunlukla ziyaret ettiği bölgeler arasındadır.

 • Bab Al Bahreyn: Başkent Manama’nın eski merkezinde yer alan bölgede bulunan, kentin en önemli pazarıdır. 1949 yılında inşa edilmiş ve 1986 yılında İslam mimarisi özelliklerini yansıtacak şekilde yeniden restore edilmiştir. Bankalar, ofisler, iş yerleri ve hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu meşhur bir alandır.

 • Al Fateh Ulu Cami: 6500 metrekarelik alan üzerinde kurulmuş, dünyanın en büyük camilerinden biridir. 7 bin kişilik kapasitesi bulunan cami, 1987 yılında inşa edilmiştir. Manama’da bulunan cami, 24 metre yüksekliğinde 2 kubbeye sahiptir.

 • Beit Al Qur’an (Kur’an Evi): Çok amaçlı bir müze kompleksidir. Bu müze kompleksi İslam sanat eserlerine adanmıştır. Dünyada bulunan en meşhur İslam müzelerinden biridir. Kurumda 50 bini aşkın el yazma ve kitap bulunmaktadır.

 • Arad Kalesi: 15. Yüzyıla ait bir kale olan Arad Kalesi, bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biridir. 1622 yılında Portekizliler tarafından işgal girişimi sırasında savunma amaçlı kullanılmıştır. İslam mimarisini yansıtan kale, deniz taşları, kum, kireç ve palmiye gövdeleri kullanılarak inşa edilmiştir. Daha sonra kaya kullanılarak yenilenmiştir.

 • Khamis Cami: Bahreyn bölgesinde inşa edilen ilk cami olma özelliği ile dikkat çekmektedir. MS 692 yılında yapılmıştır. Camiden geriye yalnızca sembolleşen ikiz minareleri ve harabeye dönmüş duvarları kalmıştır. Her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 • Riffa Kalesi: Bir savunma kalesi olarak 1812 yılında yapılan kale, 1993 yılında restore edilmiştir. Bahreyn’in en değerli yapılarından biridir.

 • Barbar Tapınağı: Adını bulunduğu köyden alan tapınak, Dilmun kültürünün bir parçasıdır. Arkeolojik bir bölge olan Barbar Köyü, MÖ 3000’li yıllara uzanan bir tarihe sahiptir. UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tapınak, en çok ziyaret alan bölgelerden biridir.Bahreyn’de Gezilecek Modern MekanlarBahreyn Gezi Rehberi - Resim 4Bahreyn’de yaşam ağırlıklı olarak AVM’ler ve kapalı mekanlar üzerine kurulmuştur. Bunun sebebi ise dayanılmaz sıcaklıklara ulaşan hava koşullarıdır. Bahreyn’deki modern mekanlar ve mimari oldukça ilgi çekicidir.
 • Amwaj Adası: Başkent Manama’ya 10 kilometre uzaklıkta yer alan bir yapay adadır. Üst düzey yemek restoranları, konaklama alternatifleri ve eğlence alanlarına sahiptir.

 • Al- Muharrak: Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Al-Muharrak, önemli bir ticaret merkezidir. Gezilebilecek modern mekanlara sahiptir.Bahreyn’de Gezilecek Doğal GüzelliklerBahreyn Gezi Rehberi - Resim 7Bahreyn bir körfez ülkesi olarak görülecek doğal güzellikler sunmaktadır. Her yıl çok fazla sayıda yabancı turist ağırlayan ülkede gezip görmeniz gereken oldukça farklı doğal güzellikler bulunmaktadır.
 • Hawar Adaları: Bahreyn’in güneyinde yer alan, 7 büyük ve 25 küçük adacıktan oluşan bölge içerisinde en büyük ada Hawar adasıdır. Kuş gözlemciliği için harika fırsatlar sunan bu adada doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

 • Sitra: Başkent Manama’nın 5 kilometre kuzeyinde yer alan bir adadır. Daha çok balıkçıkların kullandığı bu ada, doğal güzellikleri ile meşhurdur. Adada yer alan Al Kharijiya ve Mahazza köylerini de ziyaret edebilirsiniz.

 • Zallaq: Bahreyn’in batı kıyısında yer almaktadır. Bu tatil köyünde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Zallaq ’da bulunan ve Bahreyn’deki doğa harikaları arasında yer alan Al Jazaer Plajı, beyaz kumları ile meşhur bir plaj olarak yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. El Arin Doğal Yaşam Parkı’da görülmesi gereken doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.Bahreyn’in Meşhur YemekleriBahreyn Gezi Rehberi - Resim 10Bahreyn’in geleneksel yemekleri Orta Doğu mutfağının özelliklerini taşımaktadır. Bahreyn mutfağı oldukça zengin çeşitlilik sunmakta olup sayısız restoran ve yemek mekanına sahiptir. Geleneksel restoranların yanı sıra Amerikan Fast Food bayilikleri de bulunmaktadır.
 • Machboss: Baharat açısında zengin ve yoğun bir tat sunan bu geleneksel yemek, isteğe göre tavuk veya et ile yapılmaktadır. Tavuk veya et parçalarının harmanlanması ile pişirilen pilav ve sebzeler ile servis edilmektedir. Akşam yemeklerinde vazgeçilmez bir tat olan Machboss, kökeni Yemen mutfağına dayanan bir yemektir.

 • Kebab Bakhtiari: Orta Doğu’nun sevilen lezzetlerinde biri olan bu et yemeği mangalda pişirilmektedir. Et veya tavuk olarak tercih edebileceğiniz bu kebap, soğan ve biber eklenerek mangal ateşinde pişirilmektedir. Genel olarak baharatlı pilav eşliğinde servis edilmektedir.

 • Samosa: Samsa böreği olarak da bilinen bu atıştırmalık, Hint Mutfağına ait bir börek türüdür. Bahreyn’de sıklıkla servis edilen ve tercih edilen bir yemektir. İçerisinde et ve sebzelerden oluşa bir harç bulunan börek, yağda kızartılarak servis edilmektedir.

 • Halwa Bahreyn: Bahreyn’in en popüler ve geleneksel tatlısı olarak bilinen Halwa Bahreyn; mısır nişastası, çeşitli fındıklar ve safran kullanılarak yapılmaktadır.Bahreyn’e Gidince Mutlaka YapılacaklarBahreyn misafirperver bir ülke olarak ziyaretçileri için oldukça zengin eğlence seçenekleri, lezzetli bir mutfak ve tarihi, doğal güzellikler sunmaktadır. Bahreyn’e gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken birtakım etkinlikler bulunmaktadır.
 • Bahreyn’de yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında bir Arap kahvesin tadına bakmak bulunuyor. Gahwa adı verilen kahve, küçük fincanlarda servis edilen geleneksel bir kahvedir.

 • Bahreyn gece hayatı oldukça hareketlidir. Juffair, Road, Manama gibi merkezi alanlarda otellerin bir parçası olan bar, salon ve gece kulüplerini ziyaret ederek eğlenmeden Bahreyn’den dönmemeniz tavsiye edilmektedir.

 • Seyahatinizi festival ve bayram zamanlarına denk getirmeniz daha çok eğlenmenize olanak sağlayacaktır. Bahreyn sokaklarında ki festivaller unutulmaz anlarınız arasında yer alacaktır.

 • Vites 7 adlı mekânın Formula 1 isimli etkinliğine mutlaka katılın. Dev organizasyonlar sayesinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • Su altı dalışı yapmadan dönmemeniz tavsiye edilmektedir.

 • Elektronik eşyalar özellikle cep telefonları oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Alışveriş noktalarını ziyaret ederek, keyifli alışverişler yapabilirsiniz.Bahreyn’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerBahreyn’deki tatiliniz için uyarılar ve dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır.
 • Bahreyn’de Bahreyn dinarı para birimi kullanılmaktadır. Türk lirasına göre hesaplamasını iyi yapmanızda fayda vardır.

 • Mevsim olarak Kasım ve Mart arasını tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çok sıcak hava koşulları nedeniyle seyahatinizin tadını çıkartamayabilirsiniz.

 • Bahreyn pahalı mı? merak ediyorsanız, evet pahalı bir ülkedir.

 • Ulaşım konusunda zayıf bir ülke olduğu için, araba kiralamanız faydalı olacaktır.

 • Bahreyn bilindiğinin aksine tutucu bir ülke değildir. Fakat yerel halka saygı göstermek adına kurallarına saygılı davranmakta fayda vardır.

 • Yalnızca lisanslı mağazalardan, otellerden ve lokantalardan içki temin edebilirsiniz.Emlak365.com Özel İçerik