Bakan Kurum'dan Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Sözü! TOKİ Az Peşinat, 240 Ay Taksitle Konut Sahibi Yapacak

Yükselen konut fiyatları sonrasında dar gelirli vatandaş ev sahibi olma umudunu kaybederken konu hakkında umut veren açıklama Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verildi.

Toki 29.05.2022 - 16:30 29.05.2022 - 16:30 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş en çok dar gelirli vatandaşı zorlamış, alt gelir grubunun ev sahibi olma umudu sona ermişti. Türkiye genelinde ortalama konut fiyatının 1 milyon TL barajını aşması ile 120 ay vadeli konut kredisi aylık taksit tutarı 4 maaşa yükselmişti. 

Dar gelirli vatandaş bir yandan kesesine göre kiralık ev bulmakta zorlanırken, bir yandan da ev alamaz hale gelmişti. Konu hakkında 3 bakanlık düğmeye basmış, konut fiyatlarına müdahale amacı ile özel bir toplantı yapılmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında vatandaşa kira öder gibi ev sahibi olma sözü verdi. 

TOKİ İLE KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan yükselişi değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında alt yapılı konut arsaları üreteceklerini, ucuz arsalar ile konut maliyetini düşürerek ev fiyatlarını ucuzlatacaklarını söyledi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ eli ile ucuz konut ve sanayi sitesi üreteceklerini belirten Bakan Kurum  "Kura yöntemiyle bu sanayi siteleri 15-20 yıla varan vadeyle, çok az peşinatla kira öder gibi temin edilecek. Ağustosta Cumhurbaşkanımız projeyi paylaşacak" diyerek detayların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi. 

murat kurum toki açıklamsı

TOKİ DÜŞÜK PEŞİNAT VE KİRADAN UCUZ AYLIK TAKSİTLERLE SOSYAL KONUT SATIŞI YAPACAK!

En son 2020 senesinde gerçekleştirilen 100 bin sosyal konut projesinin bu sene 150 bin sosyal konut olarak tekrar devreye alınacağını duyuran Bakan Kurum çok az peşinatla, 15-20 yıl vadeli kira öder gibi satış yapacaklarını söyledi. 150 Bin Sosyal Konut Başvurusu için programın ilan edilmesi bekleniyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@