Bakan Tarih Verdi! Ankara - Sivas YHT Hattı Ne Zaman Açılacak, Seferler Ne Zaman Başlayacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara - Sivas YHT hattının açılacağı tarihi açıkladı. Bakan, aynı zamanda çalışmaları devam eden diğer YHT projelerini de duyurdu.

Gündem 14.04.2022 - 08:58 14.04.2022 - 08:58 Büşra Uluşen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile birlikte TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin Ankara Eryaman'daki bakım ve onarım merkezine ziyarette bulundu. Çalışmaları yerinde inceleyen ve ustalardan bilgi alan Bakan Karaismailoğlu, gece vardiyasında çalışan işçilerle de sahur yaptı. 

Bakanlığın yürüttüğü çalışmalara ilişkin açıklamada bulunan Karaismailoğlu, son 20 yıl içerisinde hizmete geçen kara yolu ağırlıklı yatırım programından, bugün itibariyle demir yolu ağırlıklı bir programa geçileceğini belirtti. Türkiye genelindeki 4 bin 500 kilometrelik demir yolu ağında çalışmaların sürdüğü belirtilirken 52 il için ise yeni YHT hattı yapılacağını açıkladı. 

ANKARA - SİVAS YHT NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakan Karaismailoğlu, hızlı tren işletmecisi unvanına sahip olan Türkiye'nin Avrupa'da 6'ncı, dünyada ise 8'inci sırada olduğunu belirterek Ankara ve Sivas'ta yaşayan vatandaşlara müjdeyi verdi. 

ankara-sivas yht

Ankara - Sivas YHT hattının yıl sonunda açılacağını duyuran Bakan Karaismailoğlu, Karaman - Ulukışla, Aksaray - Ulukışla, Mersin - Adana - Gaziantep için de YHT hattı çalışmalarının hızla devam ettiğini aktardı. Önümüzdeki 2 yılın sonunda da Ankara - İzmir hattını hizmete açmayı planladıklarını belirten Karaismailoğlu, Bursa - Ankara - İstanbul hızlı tren hattı ile ilgili de çalışmalar yürüttüklerinin altını çizerek, şu an yıllık 19,5 milyon yolcu taşıma kapasitesini 2053 yılına kadar hazırladıkları hedef doğrultusunda 440 milyona çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. 

Bakan Adil Karaismailoğlu'nun açıklamaları doğrultusunda Ankara - Sivas YHT hattı bu yılın sonuna kadar hizmete açılmış olacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@