Bakan Tüfenkci de Bayram Tatili Hakkında Açıklama Yaptı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, herkesin merakla beklediği bayram tatili ile ilgili açıklama yaptı.

Gündem 11.08.2017 - 10:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, herkesin merakla beklediği bayram tatili ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun (TESK) Avrupa Birliği ile yürüttüğü ortak proje olan Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (ADAPTESK) kapsamında düzenlediği toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gazetecilerin yönelttiği soruları da cevapladı.

Suriyeli Hacıların 24 Ağustos'ta Çıkışları Yapılacak

Suriye’den Türkiye’ye hacca gitmek için gelen arkadaşlarımız var diyen Bülent Tüfenkci, , "Suriyeli hacıların Antakya Havalimanımızdan 10 Ağustos 2017’de başlayıp 24 Ağustos 2017’de bitecek şekilde çıkışları yapılacaktır. Suriye’den Türkiye’ye hacca gitmek için gelen arkadaşlarımız var, onların çıkışları da Antakya Havaalanına 10 Ağustos'ta ulaşıyor, 24 Ağustos'ta sona eriyor” açıklamasını yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Kilis üzerinden Mekke'ye gidecek Suriyeli hacıların Antakya Havalimanından 24 Ağustos'ta çıkışlarının yapılacağını da belirtti.

Ticareti Yavaşlattı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; "Suriye kapılarımızdan birisi olan Cilvegözü kapısının karşı kapısının özellikle bizimde terörist bir grup olarak kabul ettiğimiz bir grubun eline geçtiği için o grubun hakimiyeti sona erene kadar veya en azından zayıflayana kadar insanı yardım dışındaki diğer malların ihracı noktasında ve gidişi noktasında bir yavaşlatma var. Bildiğiniz gibi Suriye’ye bizim ithalatımız bulunmamakta. İhracat yapıyoruz dolayısıyla orada öyle bir sıkıntımız var. Zannedersem on, on beş gün içerisinde düzelecektir" açıklamasını yaptı.

Türk vatandaşlarının geçiş yapamadığı, ancak insanı yardımın gönderilip kontrollü olarak ticaretin yapıldığı Suriye sınırında bulunan Cilvegöz Sınır Kapısının karşısındaki kapıyı terör örgütünün ele geçirdiğini ve ticareti yavaşlattığını belirtti.

Bayram Tatili Konusunu Bakanlar Kurulunda Konuşulacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bayram tatili ile ilgili sorulan soruya; "Diğer bir soru bayram tatili ile ilgili, onu bakanlar kurulunda konuşacağız ondan sonra sizinle arkadaşlarımız paylaşacaklardır" yanıtını verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@