Bilim Kurulu Toplanıyor! Ramazan Bayramı İçin 3 Haftalık Tam Kapanma ve Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Kısmi kapanma kararlarına rağmen Türkiye koronavirüs tablosunda her geçen gün ağırlaşan sonuçlarla yüzleşmeye devam ederken Bilim Kurulu bugün toplanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak olan bilim kurulu bugün Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı sürecini de kapsayan 3 haftalık tam kapanma ve yeni tedbir kararları için önemli görüşmeler yapacak, yeni tavsiye kararları açıklanacak.

Bilim Kurulu Toplanıyor! Ramazan Bayramı İçin 3 Haftalık Tam Kapanma ve Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Gözler bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak olan Bilim Kurulu'na çevrildi. Yapılacak olan toplantıda ne yazık ki büyük bir hızla yükseliş gösteren yeni koronavirüs vaka sayısı ve vefat sayısı ile yoğun bakım servisinde tedavi gören hastaların düşen yaş aralıkları nedeni ile alınacak olan yeni tedbir kararları masaya yatırılacak.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN, BUGÜN SAAT KAÇTA, SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMASI HANGİ SAATTE?

Kabine toplantısı öncesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kabineye sunulacak olan önlemlerin konuşulacağı bilim kurulu toplantısı artan vaka sayıları sonrasında daha da önem kazandı. Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Koca başkanlığında toplanacak. Toplantı online konferans yöntemi ile yapılırken toplantı saat 15:00 itibari ile başlayacak.

MASADA YENİ TEDBİRLER VAR!

Bilim Kurulu toplantısı gündeminde artan vaka sayıları, vefat sayısı ve yoğun bakım doluluk oranı olacak. Yine aşılama çalışmaları, vaka sayılarında yaşanan artışın nedeni, yoğun bakımda tedavi gören hastaların düşen yaş ortalamaları gibi konularda bilim kurulu tarafından yeni tavsiye kararları verilmesinde etkili olacak.

Masada olan en önemli gündem maddesinin ise tam kapanma olduğu belirtiliyor. Yapılacak olan yazılı açıklama ile yeni tedbir kararları için tavsiye kararları verilmesine kesin gözü ile bakılıyor.

Bilim Kurulu Toplanıyor! Ramazan Bayramı İçin 3 Haftalık Tam Kapanma ve Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor? - Resim 1

GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA SAYISI, VEFAT SAYISI VE SON DURUM NE?

Kritik toplantı öncesinde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son koronavirüs tablosu ile yeni vaka sayısı 61 bin 967 ve vefat sayısı 362 kişi olarak duyuruldu. Söz konusu rakam Türkiye'de pandeminin ilk gününden bu yana yaşanan en yüksek vefat sayısı olarak kayıtlara geçti.

Bilim Kurulu Toplanıyor! Ramazan Bayramı İçin 3 Haftalık Tam Kapanma ve Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor? - Resim 2

RAMAZAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI, 3 HAFTALIK TAM KAPANMA KARARI ÇIKAR MI, TAM KAPATMA GELİR Mİ?

Gazeteci Candaş Tolga Işık tarafında sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Hasta sayılarında dikkate değer bir düzelme olmazsa ki olacak gibi görünmüyor- pazartesi Bakanlar Kurulu'nun ana gündemi önümüzdeki hafta başlayıp bayram sonunda bitecek tam kapanma! Konuşabildiğim Kabine üyelerinin tamamı yaklaşık 3 haftalık bu tam kapanma önerisini destekliyor" ifadeleri ile 3 haftalık tam kapanma kararı gelebileceği iddia edildi.

3 hafta olmasa dahi vaka sayısının düşürülememesi durumunda Ramazan Bayramı tatilini de içerisine alacak 10 günlük bir tam kapanma kararı çıkabileceği, aksi halde Türkiye'nin yüksek olan vaka sayısı nedeni ile büyük turizm gelir kaybı yaşama riski ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.