Bir İlimizden İlk Normalleşme Adımı! Yasaklar Kaldırılıp, Okullar Açılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla, kademeli normalleşme adımları atılacağı bildirildi.

Bir İlimizden İlk Normalleşme Adımı! Yasaklar Kaldırılıp, Okullar Açılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla, kademeli normalleşme adımları atılacağı bildirildi. Son kabine toplantısının ardından 1 Mart tarihinden itibaren başlayabileceği ilan edilen kademeli normalleşme adımlarına dair ilk adım atan şehrimiz belli oldu.

İLK NORMALLEŞME ADIMI ATAN İL BARTIN OLDU

Pandemi İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında gerçekleştirildi. Kademeli normalleşme sürecine ilişkin ilk kararların çıktığı toplantı sonrasında alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Sinan Güner yapmış olduğu konuşmasının başında il genelinde okulların açılacağını ifade etti.

Bartın'da Tüm Okullarda Yüzyüze Eğitim Başlıyor

Toplantı sonrasında alınan kararlar kapsamında 1 Mart 2021 tarihi itibariyle il genelinde tüm okullarda eğitim başlayacak. Hafta geneline yayılarak yapılacak eğitimlerde uygulanacağı açıklanan takvim ise şu şekilde olacak.

* 1., 2., 3., 4., 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretim haftada 5 gün olarak gerçekleşecek.

* 5., 6., 7., 9., 10. ve 11. sınıflar ise ikişerli gruplara ayrılacak ve eğitim her grubu haftada iki gün ile başlayacak. İlk grup sınıflar Pazartesi-Salı günleri okula gidecek, ikinci grup öğrenciler ise Perşembe-Cuma günleri okula gidecek. Çarşamba günleri ise okullar temizlenecek.

Üniversite Eğitimleri

* Bartın Üniversitesi'nde bahar dönemi teorik eğitimlerin Yüksek Öğretim Kurulu'nun kararları doğrultusunda tamamen çevrimiçi yapılacak. Uygulamalı eğitimler ise azami tedbirler sağlandıktan sonra mümkün olan en uygun şartlarda kademeli olarak yüz yüze yapılabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE 65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KARARLAR

65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlara uygulanan pazar ve halka açık alanlara çıkma yasağı 1 Mart tarihinden itibaren kaldırılacak. 65 yaş üzeri vatandaşlar 1 Mart tarihinden sonra Bartın'da yasak olmadan dışarı çıkabilecekler.

LOKANTA VE RESTORANLAR İÇİN KARAR

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ele alınan bir diğer konu ise kaferestoran, kahvehane, kıraathane ve çay ocağı gibi işletmelerin durumu oldu. Kademeli normalleşme döneminde bu işyerlerinin açılığ açılmayacağı merak konusu olurken Bartın Valiliği bu alanda somut alınacak kararı daha sonra belirleyecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde her il için ayrı ayrı ilan edilecek sınıflandırma sonuçlarına göre, bu işletmelerin durumu ele alınacak. Bakanlık illeri düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli iller şeklinde sınıflandırılacak. Riskli illerde sıkılaştırma artacak, diğer şehirlerde yasaklar esnetilebilecek.

SONRAKİ HABER