Bireysel emeklilik BES nasıl iptal edilir, para ne zaman iade edilir? Ziraat, Akbank, Yapı Kredi BES iptali

Çalışanların emeklilik dönemindeki yaşam standartlarını koruyan bireysel emeklilik sistemi BES iptali nasıl yapılır, parası ne zaman iade edilir birçok kişi tarafından araştırılıyor. İşte BES iptali

Gündem 15.04.2022 - 15:31 15.04.2022 - 15:31 Büşra Uluşen

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışma döneminde hayat standartlarını, emeklilik döneminde de yaşam standartlarını koruyan bir gelir elde edilmesini sağlayan emeklilik sistemidir. 2017 yılından itibaren zorunlu hale getirilen BES katılımı ile çalışanların maaşlarından yüzde 3 oranında kesinti yapılarak BES hesabına aktarılıyor ve bunun üzerine yüzde 25 devlet katkı payı da koyuluyor.

BES nasıl iptal edilir? Nereyi aramak gerekir?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay maaştan kesilen katkı paylarının yüzde 25'ine karşılık gelen tutarı devlet BES hesabına ödeme yapmaktadır. BES yaptıran kişiler, istedikleri zaman BES'ten ayrılma hakkına sahiplerdir. Sistemden ayrılma durumunda, kişiye para yatırılmadan önce bazı kesintiler olmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi iptal edildikten sonra gelir vergisi yani stopaj kesintisi yapılır. Bu kesintiler şu şekildedir:

- Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet ya da tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için yüzde 5, 

- 10 yıl süre ile sistemde kalmakla beraber sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılardan yüzde 10,

- 10 yıldan az süreyle sistemde kaldıktan sonra ayrılan katılımcılar için ise yüzde 15 oranındadır. 

Bireysel emekliliğin iptal edilebilmesi konusunda bankalar ve sigorta şirketleri yetkilidir. Banka aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemine katılan kişiler, ilgili bankanın emeklilik departmanı ile görüşerek iptal işlemlerini başlatabilirler. Sigorta yoluyla başlatanlar ise aynı şekilde sigorta şirketini arayarak iptal için ilk adımı atabilirler. 

Bireysel emekliliğin iptalinde para iadesi 10-15 iş günü içerisinde yapılmaktadır. 

Garanti BES iptali nasıl yapılır?

Garanti Bankası üzerinden yapılan BES işlemlerinin iptali için mobil bankacılık, telefon, SMS ya da şubeye gidilerek yapılabilmektedir. BES'i telefon ile iptal ettirmek isteyenler saat 17.00'a kadar 444 0 336 nolu numarayı arayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. İptal işlemi Garanti BBVA Emeklilik Mobil uygulaması üzerinden de yapılabilmektedir. 

Ziraat Bankası BES nasıl iptal edilir?

Ziraat Bankası BES iptal işlemi için müşteri hizmetleri numarasını arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca internet şubesi üzerinden Türkiye Hayat Emeklilik internet şubesine giriş yaparak, emeklilik hesabı sorgulaması yaptıktan sonra iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Akbank BES nasıl iptal edilir?

Akbank üzerinden yapılacak BES iptali için müşteri hizmetleri numarasının aranması yeterli olacaktır. Bir diğer seçenek olarak Akbank şubesine giderek Akbank AvivaSa bireysel emeklilik iptalini yapabilirsiniz. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@