Bu Ramazan Teravih Namazları Camilerde Mi Evlerde Mi Kılınacak?

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kalırken teravih namazlarının camilerde mi yoksa evlerde mi kılınacağına dair büyük bir merak yaşanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazı açıklaması yaptı mı? Konunun uzmanları ne diyorlar? Teravih namazları bu Ramazan nasıl olacak?

Bu Ramazan Teravih Namazları Camilerde Mi Evlerde Mi Kılınacak?

Koronavirüs vaka sayılarının 50 Binli rakamlara dayanmasının ardından yeni bir tartışma başladı. Ramazan ayına çok kısa bir süre kalırken bu Ramazan teravih namazlarının nerede kılınacağına dair merak yaşanıyor. Ölümcül salgının kapalı mekanlarda daha çok yayılma özelliği gösterdiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı. Bir de teravih namazlarının saat 21:00'dan sonraya denk gelmesi nedeniyle sokağa çıkma yasağının başladığı saatle çakışması olaya ayrı bir detay kazandırıyor. Bu Ramazan teravih namazları nerede kılınacak?

TERAVİH NAMAZLARI EVLERDE KILINABİLİR

Teravih namazları için yeni bir karar alınması tartışmalarına katılan Diyanet-Sen Genel başkanı Mehmet Ali Güldemir, “Ramazan ayı ibadetlerin yoğunlaştığı mübarek bir aydır. Biz sağlığın her şeyin üzerinde geldiğini biliyoruz. Dinimiz de bu yönde bize nasihat ediyor. Nafile namaz olarak bildiğimiz teravih namazlarını Müslümanlar cemaat halinde camilerde kılabildikleri gibi evlerinde de kılabilirler. Bundan herhangi bir aykırı durum yok. Teravih namazı kılacağım diyerek hem kendisinin hem de toplumun sağlığını tehlikeye atmak kimsenin hakkı değildir. Bunun vebali de çok ağırdır.” dedi.

İHTİYATLI DAVRANMAK HER MÜSLÜMANIN GÖREVİDİR

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünal da görüşünü beyan ederek, “Teravih namazını dinimiz nafile namaz olarak tanımlamaktadır. Eğer sağlık ile alakalı bir sorun olacaksa, virüsün yayılmasına imkan tanıyacaksa bu durumlarda teravih namazları evlerde ailelerle beraber kılınması daha uygun olacaktır. Nafile ibadeti yaparken sağlığımızı tehlikeye atmayı biz değil dinimiz de kabul etmez. İhtiyatlı davranmak her Müslüman için bu dönemde bir görevdir.” ifadelerini kullandı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI AÇIKLAMA YAPACAK?

Teravih namazlarının nerede kılınacağına dair merak bugün ortadan kalkacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl yapılan Ramazan ayı bilgilendirme toplantısı bugün Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda yapılacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş burada bir konuşma gerçekleştirecek. Bu konuşma sırasında teravih namazları için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan son karar açıklanacak. Bu şekilde teravih namazlarının camilerde mi yoksa evlerde mi kılınacağı sorusu cevabını bulacak.