Buğday Pahalandı, Ekmeğe Yine Zam Geldi!

Buğday fiyatlarının artması nedeniyle ekmeğe yine zam geliyor. Üreticiler, zamların yakın zamanda etiketlere yansıtılacağını bildirdi.

Gündem 03.01.2022 - 10:08 03.01.2022 - 10:08 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz aylarda un fiyatlarına gelen zam nedeniyle ekmek fiyatları zamlanmıştı. Bu süreçte belediye büfeleri stokları bitene dek ekmeği aynı fiyattan satacaklarını açıklamış, pahalı ekmek almak istemeyen vatandaşlar ise büfelerin önünde uzun ekmek kuyrukları oluşturdu. 

Buğdaya Zam Geldi!

2022 yılının ilk günlerinde zam haberleri peş peşe geliyor. Vatandaşlar ekmek fiyatlarının ucuzlamasını beklerken aldıkları haberle bir kez daha yıkıldılar. 

Ekmeklik buğdaya zam gelmesi nedeniyle önce un fabrikalarının daha sonra da fırıncıların peş peşe zam yapması bekleniyor. Tarım Mahsülleri Ofisi (TMO), arpa ve mısır fiyatlarına da zam yapınca ekmeğin maliyeti gitgide katlandı. 

Ekmek Pahalanacak!

TMO, bir süredir ekmek fiyatlarını ucuzlatmak için zam yapılmaması için piyasaya çağrıda bulunuyordu. Ancak Aralık ayında ekmeklik buğdayın tonunu 2bin 650 liradan satan TMO, yeni yılda bu fiyata 600 liralık bir zam yaparak 3 bin 250 liraya yükseltti. 

Ekmek fiyatlarının yakın süreçte yeniden güncellenerek artması bekleniyor. Vatandaşlar yeni zamlara şimdiden tepki göstermeye başladı. 

TMO, Aralık ayında 686 bin buğday satışı gerçekleştirirken bu ay ise 1 milyon 220 bin ton hububat satışı yapacağını bildirdi. Öte yandan Taım Mahsülleri Ofisi, buğday dışında arpa ve mısır satışları için 3-12 Ocak tarihleri arasında başvuru kabul edeceğini duyurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@