>

Çalışma Tamamlandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunuldu! Seçim Barajı Düşüyor, Türkiye Milletvekilliği Geliyor!

AK Parti'nin bir süredir üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Yasası değişikliklerine ilişkin çalışmanın tamamlandığı bildirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında yürütülen çalışma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu.

Çalışma Tamamlandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunuldu! Seçim Barajı Düşüyor, Türkiye Milletvekilliği Geliyor!

Türkiyede Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası değişikliklerinin yapılmasına dair AK Parti tarafından yürütülen çalışmalardan bir son dakika haberi geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmalar tamamlandı.

SEÇM YASASI DEĞİŞİYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildikten sonra seçim mevzuatında gerekli düzenlemelerin yapılması için AK Parti'de bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyon yaklaşık 1 yıl çalışarak Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim yasası hakkında değişiklere dair nihai çalışmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan yeni düzenlemeler gelecek hafta AK Parti MYK topantısında gündeme getirilecek. Özellikle seçim kanununda yapılması planlanan değişikliklerin Türk siyasetinde köklü bir değişimin önünü açacağı bildirildi.

AK Parti içerisinde son görüşler alındıktan sonra Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de sunulacak. Ardından ise tüm siyasi partilere bu değişiklik tasarısı gönderilerek süreç resmen başlayacak.

BARAJ DÜŞÜYOR

AK Parti tarafından hazırlanan Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası düzenlemelerinin içerikleri de ortaya çıkmaya başladı. Buna göre en önemli değişiklik seçim barajında yapılacak. Uzun yıllardır yüzde 10 seçim barajı uygulanan Türkiye'de baraj yüzde 7'ye düşürülecek. Yapılan bir değişiklik ise Türkiye seçim çevresi olacak. Bu düzenleme ile de Türkiye Milletvekilliği sistemi getirilecek. Milletvekillerinin bir kısmı illerde değil Türkiye geneli seçim sonuçlarına göre seçilecek.

AK Parti'nin hazırladığı düzenlemede bir de siyasi partilerin hazine yardımı almalarına dair bir detay bulunuyor. Buna göre siyasi partilerin hazine yardımı almaları biraz zorlaştırılacak. Hazineden yardım alacak siyasi partiler için yeni kriterler devreye sokulacak. En önemli kriter ise yüzde 7 olacak olan seçim barajını aşıp parti olarak TBMM'ye girmek olacak. Yüzde 7 altında oy alıp ittifaklarlaveya transferlerle milletvekili sahibi olan partilerin hazine yardımı almaları engellenecek.