Çatısına Güneş Paneli Kuran Apartmanlar Hem Bedava Elektrik Kullanacak Hem Yıllık 10 Bin Lira Para Kazanacak!

Çatısına güneş paneli kuran apartmanlar hem 17 sene bedava elektrik kullanacak hem de yıllık ortalama 10 bin lira para kazanacak! Evinin çatısına güneş paneli kuranlara devletin teşvikleri katlanarak artıyor.

Gündem 28.07.2019 - 13:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Çatısına güneş paneli kuran apartmanlar hem 17 sene bedava elektrik kullanacak hem de yıllık ortalama 10 bin lira para kazanacak!

Evinin çatısına güneş paneli kuranlara devletin teşvikleri katlanarak artıyor. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması elektrik üretimini çok daha önemli bir hale getirirken devlet Türkiye'nin uygun konumunu değerlendirmek ve güneşten faydalanmak için GES projesi başlatmıştı. Çatıya Güneş Enerjisi Kurma Maliyeti Kaç Lira? (GES Maliyeti)Çatısına güneş enerjisi paneli kurmak isteyen kişiler için Milliyet Gazetesi özel bir haber hazırladı. Güneş Enerjisi Santrali Paneli Amorti Süresi Kaç Yıl?Kurulan güneş enerjisi panelleri yaklaşık 8 yılda kendisini amorti ediyor. Yani yatırım maliyetini getirdiği kazanç ile sıfırlıyor. Güneş Enerjisi Paneli Ömrü Kaç Yıl?Kurulan güneş enerjisi panelinin ömrünün 25 yıl olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 8 senede kendisini amorti eden güneş enerjisi paneli geride kalan 17 senede ise hem bedava elektrik hem de bugünkü fiyatlarla yıllık 8-10 bin liralık bir kazanç sağlıyor. Çatıya Güneş Paneli Kurmak İçin Gerekli Belgeler ve İşlemler Neler?Hükümet tarafından yapılan yasal değişikliğin ardından meskenlerde 10 kilovata kadar kurulacak olan güneş enerjisi santralinin öz tüketim fazlasının satışına onay verildi. Apartmanlar ve villa sahipleri sattıkları elektrik tutarı için fatura keserek tahsilat yapacaklar. Bu para ile ortak apartman giderleri karşılanabilecek. Yaklaşık 70 bin liralık maliyet ile kurulan güneş enerjisi paneli için yılda 8-10 bin lira para kazanacak olan apartmanlar aynı zamanda 17 sene bedava elektrik kullanma hakkına sahip olacak. Apartmanlarda güneş enerjisi paneli kurulumu için dağıtım şirketine başvuru, proje onayı için TEDAŞ’a başvuru, dağıtım şirketi ile anlaşma son olarak ta güneş enerjisi paneli kurulumu yeterli oluyor. Tapu ibrazı ya da en az 2 yıllık kira sözleşmesi beyanında bulunulması başvuru için yeterli olurken güneş enerjisi paneli üreten firmalar gerekli tüm işlemleri apartman yönetecileri adına yürütüyorlar. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@