Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Duyurdu! Flamingo Nüfusu İki Kat Arttı

Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde gerçekleştirilen Flamingo tür izleme projesi sayesinde flamingo nüfusu iki katına çıkarıldı.

GÜNDEM 26.08.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde gerçekleştirilen Flamingo tür izleme projesi sayesinde flamingo nüfusu iki katına çıkarıldı. Bakanlık rakamlarla projenin geldiği son noktayı kamuoyu ile paylaştı!

Çevre ve Şehircilki Bakanlığı "Flamingo Popülasyonlarının Araştırılması, Korunması ve İzlenmesi Projesi" kapsamında elde edilen başarıları kamuoyu ile paylaştı. 20 Bin 381 Flamingo Yumurtadan Çıktı Flamingoların dünyadaki en büyük doğal üreme kolonisine ev sahipliği yapan Tuz Gölü Türkiye'de yaşayan flamingoların sayılarının düşmesi ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde başlatılan "Flamingo Popülasyonlarının Araştırılması, Korunması ve İzlenmesi Projesi" sonucunda flamingoların nüfusu 2 katına çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda "2016 yılında 9 bin 564, 2017'de 11 bin 79 flamingo yavrusu tespit edildi. Geçen yıl mayıs ve haziran aylarında yapılan arazi çalışmalarında ise 12 bin 746 yavru tespit edilirken, bu yıl bu sayının yaklaşık iki kat artış göstererek 20 bin 381’e yükseldiği görüldü. Çalışmalar sonucu gölde barınan flamingo sayısının her yıl düzenli olarak arttığı belirlendi" denilerek yeni çıkan yavru sayısı da kamuoyu ile paylaşıldı. Tuz Gölünde Misafir Olan Yavrular Sonbaharda Yuvalarını Terk Ediyor Tuz gölünde dünyaya gözlerini açan yavru flamingolara sonbahara kadar burada hayatta kalma becerisini edinene kadar aileleri tarafından korunuyor. Ardından yetişen yavrular Sonbahar mevsiminin gelmesi ile beraber sıcak bölgelere doğru göç etmeye başlıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@