Cezaevi Korona İzinleri Uzatıldı Mı Son Dakika: Covid-19 İzni Uzayacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti MKYK toplantısı ile pek çok önemli konu gündeme alınırken bunlardan biri de Koronavirüs salgını nedeni ile verilen cezaevi izinleri oldu.

Gündem 17.11.2021 - 09:27 17.11.2021 - 09:27 Gülcan Özer

Koranavirüs salgını ilk patlak verdiği dönemde cezaevlerinde vaka sayısında yaşanan artışın ardından alınan kararlar kapsamında bazı suçlara korona izni verilerek bu kişilerin cezavlerinden tahliyesine başlanmıştı. O dönem çok tartışılan karar ile belirli suçlardan hapis cezası olan kişilere koronavirüs izni tanınarak cezaevlerinden tahliye işlemleri başlamıştı. 

Koranavirüs salgınında vaka sayılarının azalması ve alınan Covid-19 tedbirleri ile yasakların kaldırılmasının ardından cezaevlerinden izinli olarak tahliye edilen kişilerin akıbeti de merak konusu olmuştu. Cezaevinden izinli olarak çıkan kişiler ile aileleri geri dönüş kararı çıkmasının ardından eylem ve sosyal medyadan seslerini duyurmak için etkinlikler düzenlemeye başlamıştı. 

CEZAEVLERİNDE KORONA İZNİ UZAYACAK MI?

Dün gerçekleştirilen kritik AK Parti MKYK toplantısında gündeme pek çok önemli başlık getirildi. 3600 ek gösterge, Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT ve 2022 asgari ücret zammı bunlar arasında yer alırken yine cezaevinden izinli çıkanlar da gündeme geldi. Konu hakkında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milletvekillerine özel bir sunum yapıldı. 

Yapılan değerlendirmede “Cezası 6 ay kalanların sayısı 28 bin, 1 yıl kalanların sayısı ise 42 bin. 28 binin 7 bini de SGK’lı olarak çalışıyor. Bazıları cezalarını bu süreçte tamamladı. Ancak, bunlar cezaevlerine giriş çıkışlarda hastalığı artırabilir” ifadelerine yer verilirken cezası 6 ay ya da 1 yıl kalan mahkûmların denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılabilmesi gündeme geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@