CHP'den Hükümete Maaş Zammı Eleştirisi: Memurlar Ay Sonunu Zor Getirecek

2019 yılının ikinci yarısı için enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından memur maaşlarına yapılacak enflasyon farkı zammı da kesinlik kazandı.

GÜNDEM 04.01.2020 - 23:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

2019 yılının ikinci yarısı için enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından memur maaşlarına yapılacak enflasyon farkı zammı da kesinlik kazandı. Memurlara yüzde 1.35 oranında enflasyon farkı zammı yapılacak olmasına ise CHP'den eleştiri geldi.

Cumhuriyet Halk Parti'nden yapılan memur maaşı eleştirisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ele alındı. Bu konuda hükümete eleştiriler yöneltilirken açıklanan değerlerin gerçek rakamları yansıtmadığı ifade edildi. CHP'DEN HÜKÜMETE MEMUR MAAŞ ELEŞTİRİSİCHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık gün içerisinde yapmış olduğu bir yazılı açıklama ile 2019 yılı enflasyon rakamlarını ele aldı. Bu konuda TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı verilerini hatırlan Lale Karabıyık enflasyonun 2019'un aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,74 bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 11,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,18 artış gösterdiğini belirtti.TÜİK tarafından açıklanan rakamların memur, emekli ve asgari ücretlinin gerçek enflasyonunu yansıtmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık şu ifadelere yer verdi. "Memur maaş zamları da bu doğrultuda netleşti. Memurlar ocak ayında yüzde 4 toplu sözleşme zammı ve yüzde 1,33 enflasyon farkıyla yüzde 5,33 zam alacak. Yani en düşük memur maaşı 3 bin 605 lira ve en düşük memur emekli maaşı ise 2 bin 569 lira olacak. AKP'nin derinleştirdiği ekonomik kriz düşünüldüğünde, memurlar ve memur emeklileri yine ay sonunu zor getirecek."Yazılı açıklamasının devamında ayrıca vatandaşın her geçen gün yoksullaştığını ifade eden Lale Karabıyık emekçinin gelirinin son bir yılda yüzde 20 oranında azaldığını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık maaşların zamlara yenik düştüğünü ifade etti. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@