Çifte Zamla Hem Tavan Hem Taban Ödemeler Artacak! Son Dakika Kıdem Tazminatı Gelişmesi

Kıdem tazminatı ödemelerine zam gelecek. Taban ödemelere asgari ücret oranına göre, tavan ödemelere de memur zammına göre artış yapılacak. İşte kıdem tazminatında son durum.

Gündem 04.11.2021 - 15:50 04.11.2021 - 15:50 Mustafa KARAGÖZ

Kıdem tazminatı ödemelerine çifte zam gelecek. Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam ile asgari ücret maaş artış oranı kıdem tazminatı ödemelerini değiştirecek. 

KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİNE ÇİFTE ZAM

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışma hayatında yer alan personellerin tamamı için sigorta konumunda. Çalışanın işinden çıkarılması durumunda ödenene kıdem tazminatı ödemelerinde şartlar bulunuyor.

Kıdem tazminatı ödemelerinde çalışanın işinden kendi rızası dışında ayrılmış olması ilk şart. Bunun dışında çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 yıllık sigortalı çalışan olması gerekiyor. 1 yıl ve üzerinde çalışanlar ise işlerinden çıkarıldıklarında kıdem tazminatı alırlar. Kıdem tazminatı ödemeleri bazı istifa durumlarında da geçerli. 

Kıdem tazminatı almaya hak kazananlar için ödemeler maaşa göre yapılır. 

Çalışanın işyerinde geçirdiği her bir yıl süre için bir aylık brüt maaş üzerinden ödeme yapılır. Bir  örnekle açıklamak gerekirse aylık brüt maaşı 4.000 TL olan 3 yıllık bir çalışan işinden çıkarılırsa 12.000 TL ödeme alır. 

Kıdem Tazminatına Zam

Kıdem tazminatı alt ve üst limitleri asgari ücret ve memur maaşına endeksli. Alt limit asgari ücretteki artışa göre yükselirken, üst limit yani tavan memur maaşına yapılan zam ile artar. 2021 yılında asgari ücrete yapılacak zam ve sonrasında ilan edilecek brüt asgari ücret kıdem tazminatı için yeni taban ödeme fiyatı olacak. Eğer asgari ücrete yüzde 25 zam yapılırsa 2022 yılında brüt asgari ücret yani kıdem tazminatı taban tutarı 4 bin 520 TL olacak. 

2021 yılı Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan zammın ardından kıdem tazminatı tavan tutarı 8 bin 284 TL olarak belirlenmişti. Memur maaşlarına 2022 yılında ortalama yüzde 12 civarında zam yapılması bekleniyor. Bu zam gerçekleşirse kıdem tazminatı 9.250 TL seviyesinde olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@