Citroen Ami Türkiye Lansmanı Yapıldı! 16 Yaşından İtibaren Kullanabilecek Araç Trafiğe Çıkmaya Hazırlanıyor!

Citroen Ami için sonunda beklenen tarih geldi. İki kişilik kompakt aracı 16 yaşından itibaren herkes kullanabilecek. İşte detaylar..

Teknoloji 10.12.2021 - 11:24 10.12.2021 - 11:24 Elif İşçi

Citroen Ami geçtiğimiz kış tanıtılmıştı. Tanıtımının yapılmasının ardından heyecana neden olan araç büyük bir merakla bekleniyordu. Sonunda beklenen oldu ve Citroen Ami Türkiye lansmanının gerçekleştiği öğrenildi.

Citroen Ami sahibi olmak isteyenler için ise tarih açıklaması yapıldı. Türkiye’de 2022 yılının Mart ayından itibaren aracın satışa açılması bekleniyor. Ardından herkes aracın fiyatını merak etmeye başladı. Ancak fiyat açıklaması henüz gelmedi.

CİTROEN AMİ HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLACAK?

Citroen Ami Türkiye Lansmanı Yapıldı! 16 Yaşından İtibaren Kullanabilecek Araç Trafiğe Çıkmaya Hazırlanıyor!2

Citroen Ami aslında farklı amaçlar için geliştirilmiş bir araç olarak biliniyor. Araç paylaşım hizmetlerinin yanı sıra kiralama için kullanılması bekleniyor. Araçtan daha çok dört tekerlekli motorlu bisiklet olarak ifade ediliyor. Toplu satış hizmetlerinin yanı sıra bireysel satışının da olması bekleniyor.

En ilgi çekici yanı ise B1 ehliyeti olan 16 yaş ve üzeri kişiler tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek. Aracın tasarımı araç severler tarafından kısa sürede ilgi çekmiş gibi görünüyor. Ayrıca firma aracın tasarımını kişiselleştirme imkanı da sunuyor.

Araç 8 beygir gücünde 40 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Maksimum hızının ise 45 km/s olduğu ve bu konuda bir sınırlama getirildiği öğrenildi. Şarjlı bir model olmasının yanı sıra bir kez şarj edildiği zaman 70 Kilometre yol yapabiliyor. Maksimum hız seviyesine ulaşması ise 10 saniyelik bir zamanı alıyor.

CİTROEN AMİ İKİ KİŞİLİK BİR TASARIMA SAHİP

Düşük hız imkanları nedeniyle trafikte sorun yaşatabileceği düşünülüyor ancak kompakt araçların amacının da kısa mesafelerde yolculuk yapmak olduğu biliniyor. Ancak bilinmesi gereken bir diğer nokta da aracın motorlu bisiklet sınıfına girmesinden dolayı otoyol ve köprüleri kullanmasına izin verilmeyecek.

Araç iki kişilik bir tasarıma sahip. İçerisi mümkün olduğunca geniş tasarlanmış bol eşya gözüne sahip olduğu belirtilmişti. Aracın toplam ağırlığı ise 470 kilogram olarak belirlendi. Fransa’da aracın fiyatı 6990 eurodan başlıyor. MTV fiyatı ise 157 lira ancak yeni zamlar sonrasında yeni yılda 196 lira olacak. Aracın kliması ya da hava yastığı da bulunmuyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@