Covid-19 İlacına İlk Onay Verildi! Parayla Alınabilecek İşte Molnupiravir ve Özellikleri

Covid-19'a yakalananlar için yeni bir süreç başlıyor. İngiltere ülkede geliştirilen Molnupiravir isimli ilaca onay verdi. Salgına yakalananlar ilacı tedavi amaçlı kullanabilecekler.

Gündem 04.11.2021 - 16:47 04.11.2021 - 16:47 Mustafa KARAGÖZ

Covid-19 salgınının etkileri halen devam ediyor. Salgının önüne geçilmesi için en önemli çalışma aşılama olarak gösteriliyor. Tüm ülkeler vatandaşlarının aşı olması çağrısında bulunuyor. 

Koronavirüs salgınına dair aşı çalışmalarının devam ettiği bu dönemde yeni bir sürecin başladığı bildirildi. Uzun süredir üzerinde çalışılan Covid-19 ilacı için İngiltere'den haber geldi. 

İNGİLTERE'DEN COVİD 19  İLACINA ONAY

Ülkeden son dakika açıklamasında ABD'li ilaç firması olan Merck tarafından üretilen Molnupiravir isimli ilacın kullanımına onay verildiği duyuruldu. İngiltere'nin şartlı onay verdiği karar, koronavirüs salgını adına dünyada bir ilaca verilen ilk onay oldu. 

Molnupiravir ilacı için İngiltere'den diğer açıklamalar ise ilacın etkileri ile erişebilir olma durumuna dair oldu. Onay işlemine dair konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid "Bugün ülkemiz için tarihi bir gün, çünkü İngiltere şu anda dünyada Covid-19 için evde alınabilecek bir antivirali onaylayan ilk ülke." diye konuştu.

Hastalara Dağıtalacak

İngiltere Sağlık Bakanı Javid konuşmasında ilacın hastalara ulaştırılması için başlatılan çalışmalr hakkında da bilgi verdi. Javid ilacın mümkün olan en kısa sürede ulusal çalışma yöntemiyle hastalara ulaştırılacağını açıkladı. 

Sağlık yetkilileri Molnupiravir ilacının özellikle aşı ile istenilen etkiyi göstermeyenler için iyi olacağını söylediler. 

Testi Pozitif Çıkanlar Kullanacak

İlacın nasıl kullanılacağı da açıklandı. Yapılan açıklamada ilacın Covid-19 testi pozitif çıkan 18 yaş üstü kişilerde kullanılacağını duyurdu. İlaç hafif ve orta şiddette hastalığı geçirenlerde günde 2 defa 5 gün boyunca kullanılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@