>

Covid Seyahat Kartı Çıkıyor! 1 Mart'ta Kullanımda Olacak!

Uluslararası yolcuların Covid-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından uygulanıp uygulanmadığı bilgisini içerecek olan kart, büyük kolaylık sağlayacak.

Covid Seyahat Kartı Çıkıyor! 1 Mart'ta Kullanımda Olacak!

Uluslararası yolcuların Covid-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından uygulanıp uygulanmadığı bilgisini içerecek olan kart, büyük kolaylık sağlayacak. Kontrole katkı sağlarken, güvenliği yükseltecek. Ülkelerin sağlık birimlerinin onayının da yer alacağı kart sisteminde, bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı görülecek.

Yapılan Açıklamalar

Üzerinden rahatlıkla kontrol yapılacak olan kart uygulaması, uluslararası yolculuklarda kullanılacak. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, BBC’ye yaptığı açıklama ile "Burada kilit nokta güveni sağlamak. Yolcuların testlerinin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verilebilecek şartları taşıdıklarından emin olmak gerekir." dedi.

Goel, dünyanın belirli havalimanlarında pilot denemelerin yapıldığını, dijital kartın dünya genelindeki kullanımına ise Mart ayında başlayabileceklerini ifade etti. Söz konusu mobil kart uygulamasının geliştirilmeye açık bir model olduğunu, dünya genelinde devreye sokulabilecek diğer dijital çözümler ile birlikte çalışabileceğini ifade etti.

Kart Ücretsiz Kullanılacak!

Kart uygulamasının Android ve İOS kullanıcılarına ise ücretsiz şekilde sunulacağı açıklandı. Uygulamanın denemelerine Aralık’ta Singapur hava yollarında başlandığı belirtildi. Daha sonra ise farklı bir çok yerin pilot denemeye dahil olduğu açıklandı. Şimdi ise Mart ayında genel olarak kullanım amaçlanıyor.

Bu sayede yolcular direk olarak dijital kartlarını göstererek uluslararası seyahat geçekleştirecekler. Bu kart üzerinden aşılanma ve diğer tüm bilgiler açığa çıkacak. Uluslararası seyahat için gerekli olan diğer tüm şatların sağlanıp sağlanmadığı tek kart üzerinden kısa sürede görüntülenecek. Ek gelişmelerin olması halinde dijital kart modelinde geliştirilecek.

Diğer yandan şuanda aşının tek dozunun %66 koruculuk sağlamasına bağlı olarak bu uygulamalar ile güvenliğin kazanılmasının çok önemli olduğu belirtiliyor. Özelikle de yurtdışında aşıların acil kullanım prosedüründe olması, seyahatlerde denetimin arttırılmasına sebep oluyor. Yeni uygulamalar ile güven sağlanması planlanıyor. Kart uygulamasını destekleyecek olan ek dijital çalışmaların olması halinde ise bunlardan da yararlanılacağı belirtildi.